Bul brzucha to dolegliwość, która niestety większość z nas odczuwa kilka razy w roku. Ból brzucha to często oznaka niestrawności lub gromadzenia się gazów w jelitach, zwykle na skutek niezbyt łagodnej dla naszego układu pokarmowego diety. Obfite posiłki, ciężkostrawne potrawy, czy ostre przyprawy, wszystko to może dawać dolegliwości bólowe. Nawet ostre zatrucie pokarmowe, któremu towarzyszy biegunka, wymioty, czy gorączka, jest stanem krótkotrwałym i przemijającym. Przez takie doświadczenia, często marginalizujemy znaczenie bólu brzucha, a często jest on pierwszym objawem toczącej się w nas poważnej choroby. Niepokoić powinien nas przede wszystkim ból zlokalizowany w jednej partii jamy brzusznej. Co on może oznaczać?
Uszkodzenie organu
Mechaniczne uszkodzenie organu ma miejsce w następstwie wypadków, zwykle komunikacyjnych lub silnego uderzenia. Może dać o sobie znać kilka dni po zaistniałym wydarzeniu, to też trudno jest nam na pierwszy rzut oka połączyć ze sobą oba te fakty. Jeśli jednak boleściom brzucha, zwykle wzdęciom, towarzyszy również spadek ciśnienia, potliwość i bladość, to istnieje prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z uszkodzeniem organu.
Ból pod żebrami
Ból zlokalizowany w okolicy podżebrowej prawej bądź w nadbrzuszu środkowym może oznaczać tzw. kolkę żółciową, czyli stan zapalny pęcherzyka żółciowego. Zwykle pojawia się w odpowiedzi na spożycie tłustego posiłku. Pęcherzyk żółciowy ma bowiem gromadzić żółć i wspomagać trawienie tłuszczy. Stąd jego dysfunkcja ujawnia się właśnie w sytuacji, w której zwykle powinien działać w pełni. Pęcherzyk żółciowy może dawać dolegliwości bólowe również podczas zablokowania przez tzw. kamienie, czyli kamienicę żółciową.
Ból w górnej części brzucha
Ból w przestrzeni między środkiem a górną częściach brzucha, promieniujący do pleców, może być oznaką zawału serca. Co ciekawe, poza wymiotami towarzyszyć mogą mu odbijanie jak i ból żuchwy. Niezwykle ważną jest szybka reakcja. Badanie takie jak echo serca, może dać odpowiedź na zagadkowy ból brzucha. Monitoring jest w takiej sytuacji niezwykle ważny, nawet jeśli zawał udało się przejść bez dużego uszczerbku na zdrowiu. Kolejny zawał może bowiem mieć dla nas dużo gorszą postać.
Skurcze brzucha i biegunki
Często występujące biegunki, naprzemiennie z zaparciami, utrzymujące się miesiącami, mogą być oznaką zespołu jelita drażliwego lub choroby Leśniowskiego Crohna.
Nagły i ostry ból brzucha
To klasyczny objaw choroby wrzodowej, a konkretnie pęknięcia wrzodu. Rejestrowany jest ból o bardzo dużej sile, czasami doprowadzić może nawet do omdleń. Niestety jedynym ratunkiem w takiej sytuacji jest szybka interwencja chirurgiczna. Tylko tak można uchronić się przed zakażeniem, a więc wstrząsem septycznym, który to zagrażać może życiu.
Ból brzucha z lewej strony na dole
Bardzo charakterystyczny ból świadczący o chorobie uchyłków jelita. Uchyłki jelita to niewielkie wypuklenia błony śluzowej, wystające poza obręb jelita. Zwykle lokalizują się właśnie w dole brzucha, po lewej stronie. Zalegające w nich resztki pokarmów mogą powodować stany zapalne tzw. zapalenie uchyłków jelita. Leczenie tej dolegliwości wymaga podanie dedykowanych farmaceutyków.