Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Ból stawów – co może go powodować?

kostka

Ból stawów może wynikać z dolegliwości związanych z patologią nie tylko samego stawu, ale także otaczających go struktur: więzadeł, ścięgien, kaletki maziowej. Bywa, że przyczyna nie wynika bezpośrednio ze stawu, a jest wywołana zupełnie inną przyczyną. Jeżeli dolegliwości trwają kilka dni i samoistnie mijają, zazwyczaj nie oznacza to żadnej poważnej choroby. Inaczej należy podejść do problemu, gdy pojawiają się dodatkowe objawy takie jak: obrzęk stawu, zaczerwienienie lub sztywność poranna. Wtedy wizyta u reumatologa jest silnie wskazana.

Przyczyny bólu stawów

Możemy je podzielić na dwie grupy:

  1. a) zapalne: reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, polimialgia reumatyczna i wiele innych
  2. b) niezapalne: związane z uszkodzeniem mechanicznym, przeciążeniem wywołanym nadmiernym wysiłkiem fizycznym lub pracą, choroba zwyrodnieniowa stawów [1].

Jakie objawy powinny wzbudzić naszą czujność?

Przede wszystkim dolegliwości występujące w młodym wieku, które nie są związane z pracą lub aktywnością fizyczną. Następnie dolegliwości wywołujące tzw. sztywność poranną. Oznacza to, że tuż po przebudzeniu się, nie jest możliwe podjęcie aktywności (ubranie się, umycie się) i nasz organizm wymaga około 30 minut na tzw. rozruch. Ważne jest także które stawy wywołują ból. Jeżeli objawy dotyczą stawów rąk (staw śródręczno-paliczkowy) i stóp, towarzyszy im obrzęk – może to wskazywać na zapalne podłoże choroby. Niepokoić powinno także współwystępowanie z objawami bólowymi stanów podgorączkowych, utraty apetytu, spadku masy ciała, symetryczny ból stawów i ich obrzęk. Ważne, aby zebrać wywiad rodzinny z zakresu choroby stawów, ponieważ może to stanowić ważną wskazówkę przy stawianiu rozpoznania [1].

Leczenie doraźne

Podczas trwania dolegliwości bólowych warto podjąć próbę uśmierzenia bólu. Lekami pomocnymi w takich przypadkach są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) takie jak deksketoprofen, bo szybko przynosi ulgę w bólu i działa przeciwzapalnie. Należy zawsze podczas stosowania leków przestrzegać zaleconego dawkowania i nie przekraczać dawek maksymalnych, gdyż efekt przeciwbólowy nie zwiększy się, a tylko zwiększy się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.  Jeśli mamy wątpliwości co do stosowania leku, warto przed jego zastosowaniem skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Jeśli w ciągu mniej więcej tygodnia, nie odczujemy poprawy, należy koniecznie zgłosić się do reumatologa lub ortopedy, którzy dalej pokierują procesem diagnostycznym i leczniczym.

Wybór specjalisty powinien zależeć od charakteru objawów. Jeżeli jest to ból zapalny, z towarzyszącym stanem podgorączkowym, sztywnością poranną, którego nie kojarzymy z żadnym urazem – wybierzmy reumatologa. Jeżeli objawy związane mogą być z urazem/przeciążeniem w pierwszej kolejności lepiej zgłosić się do ortopedy [2].

Bibliografia:

[1] – Gajewski P. Szczeklik P., Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków 2019

[2] – mp.pl/pacjent/objawy/64576,bol-stawow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ból stawów – co może go powodować?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0