Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Esperal – czy można zaszyć się od alkoholu?

alkohol

Implementacja – jak często nazywa się wszywanie esparolu – przez lata postrzegana była jako lekarstwo na alkoholizm. W skuteczność zaszywania alkoholików wierzono zarówno w dużych miastach takich jak Warszawa, jak i niewielkich miejscowościach. W 2009 roku lek zniknął z rynku, ale po latach wszywka na alkoholizm wróciła. Czy bardziej skuteczna?

Wszywka na alkoholizm, którą w znieczuleniu miejscowym można wszyć praktycznie w każdym gabinecie chirurgicznym w Warszawie niczym nie różni się od wszywki esperalowej (chirurg-24.pl). Jest to ten sam lek, tyle że pod inną nazwą. Jak to się stało, że zabieg, z którego zrezygnowano przed laty z powodu nikłej skuteczności esperolu w walce z chorobą alkoholową wrócił do łask i stanowi integralną część terapii przeciwalkoholowej? Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w motywacji osób, które decydują się na zaszycie esperalu, a właściwie disulfiramu WZF.

Jak działa wszywka przeciwalkoholowa?

Esperal nie jest lekiem na alkoholizm i w żaden sposób nie zaspakaja głodu alkoholowego. Jego zadaniem jest utrudnianie metabolizmu alkoholu, w wyniku czego w organizmie gromadzi się aldehyd octowy, który wywołuje nieprzyjemne doznania:

  • nudności, zawroty głowy i wymioty,
  • podwyższoną potliwość,
  • skoki ciśnienia,
  • stany lękowe.

Podobne dolegliwości spotykają także osoby, które nie posiadają wszywki alkoholowej. Różnica jest taka, że u osób z wszytym esperalem objawy pojawiają się już kilka minut po spożyciu alkoholu i są o wiele silniejsze niż w przypadku standardowego kaca.

Popularne „zaszycie alkoholika” nie jest więc rozwiązaniem problemu alkoholizmu, a wyłącznie jedną z metod, która – w zamierzeniu – ma zniechęcić alkoholika do sięgania po alkohol. Dlatego też tak ważne są pobudki towarzyszące zaszywaniu się. Jeśli bowiem wszycie jest konsekwencją nacisku z zewnątrz – rodziny, pracodawcy czy sądu – terapia przy użyciu wszywki okazuje się nieskuteczna. Wynika to z faktu, iż chory utożsamia przykre dolegliwości fizyczne z wszytym lekiem, a nie alkoholem. Świadomość tego sprawia, że w dużych miastach – Warszawie, Krakowie, Gdańsku – odchodzi się od „zmuszania” pacjentów do zabiegu.

Czy zaszycie jest bezpieczne?

Esperal jest neutralny dla ludzkiego organizmu. Reaguje wyłącznie podczas metabolizmu alkoholu, stąd też nie przynosi żadnych niepożądanych skutków ubocznych i nie powoduje dyskomfortu u osób, które zachowują abstynencję. Sam zabieg jest bardzo prosty i mało inwazyjny, w związku z czym wszycia można dokonać w każdym gabinecie chirurgicznym. W Warszawie nawet w gabinetach działających całą dobę. Wszywkę przeciwalkoholową umieszcza się pod łopatką lub w pośladku. Na życzenie pacjenta „implant” może zostać w każdej chwili usunięty. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Esperal można wszyć już 12 godzin po ostatnim spożyciu alkoholu, jednak zaleca się dłuższy, przynajmniej dwudziestoczterogodzinny okres abstynencji.

Jak każdy zabieg chirurgiczny wszycie esparolu niesie za sobą ryzyko zakażenia. Dlatego warto zdecydować się na sprawdzony gabinet chirurgiczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Esperal – czy można zaszyć się od alkoholu?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0