Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Operacja na zaćmę – objawy i zalecenia

oko

Katarakta to choroba polegająca na mętnieniu soczewki oka. Może być zarówno wrodzona, jak i degeneracyjna, będąca objawem cukrzycy, czy na przykład pracy z chemikaliami, a nieleczona może prowadzić do ślepoty. Na szczęście medycyna obecnie dysponuje rozwiązaniami, prowadzącymi do jej wyleczenia.

Objawy zaćmy

Zaćma jest chorobą, w trakcie której powstają plamki lub zmętnienia obszarów soczewki oka. Utrudnia to przedostanie się promieniom świetlnym do siatkówki, a co za tym idzie, upośledza ostrość wzroku.

Objawy tej choroby rozwijają się latami. Pierwszym symptomem jest zazwyczaj osłabiona ostrość widzenia. W polu widzenia mogą pojawiać się małe plamki, a w przypadku patrzenia na źródło światła – zjawisko olśnienia. Zmienia się także wyrazistość postrzegania kolorów, a także problemy z widoczność o zmierzchu, bądź przy ograniczonym oświetleniu.

Niektórzy pacjenci zauważają również problemy z oceną odległości, a także problemy z czytaniem i oglądaniem telewizji. Jak widać, objawów jest wiele, a w początkowej fazie ciężko jest odróżnić standardową wadę wzroku od pierwszych oznak zaćmy.

Metody operacji zaćmy

Jedyną, dostępną metodą leczenia zaćmy jest operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki i zastąpienie jej nową. Wszczepiona soczewka wewnątrzgałkowa jest wolna od choroby, dzięki czemu przywraca całkowite widzenie.

Obecnie usuwa się tylko przednią część soczewki, bądź rozbija się jej zmętniałe elementy. Dopiero potem w środek wszczepiana jest nowa soczewka. Taka metoda wyklucza wysoką nadwzroczność, dzięki czemu pacjentowi przywracana jest właściwa jakość widzenia. Sam zabieg jest bezbolesny dla pacjenta, dzięki podaniu znieczulenia miejscowego. Ważny jest również czas – operacja trwa około trzydziestu minut, po których pacjent może wrócić do domu.

Warunki zakwalifikowania do zabiegu

Przy zaleceniu operacji na zaćmę podstawowymi czynnikami jest wiek oraz wada wzroku. Zabieg można wykonać właściwie u każdego pacjenta, który skończył 45 lat oraz ma minusową wadę wzroku. Oczywiście przed podjęciem ostatecznej decyzji należy skonsultować się ze specjalistą, który poinformuje nas o wymaganiach oraz o przebiegu operacji.

Operacja na zaćmę, choć jest zabiegiem chirurgicznym, to jest jednak metodą leczenia, która zdecydowanie poprawi jakość życia w krótkim czasie. Sam zabieg, trwający zaledwie pół godziny, pozwala na całkowite wyeliminowanie choroby. Warto zatem regularnie odbywać wizyty kontrolne u okulisty i zadbać o jak najwcześniejsze wykrycie zaćmy, co pozwoli na zastosowanie najlepszych rozwiązań dla naszego organizmu.

Więcej na: https://vidiummedica.pl/operacja-zacmy/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Operacja na zaćmę – objawy i zalecenia

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0