Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Chirurg stomatolog – kiedy konieczne jest chirurgiczne usuwanie zębów?

zabieg

Leczenie stomatologiczne czasem nie przynosi spodziewanego rezultatu. Stopień zniszczenia zębów jest zbyt duży i musimy zdecydować się na ich ekstrakcję. W skomplikowanych przypadkach zabieg ten wykona chirurg stomatolog. Kiedy konieczne będzie chirurgiczne usuwanie zębów?

Usługi dentystyczne – zakres leczenia chirurgii stomatologicznej

Do specjalisty chirurgii stomatologicznej udamy się zazwyczaj po konsultacji z naszym dentystą, czyli stomatologiem ogólnym, który stwierdzi, że dana procedura nie może być przez niego wykonana. Nie zawsze oznacza to, że nasz przypadek jest aż tak trudny. Interwencja chirurga stomatologa może być czasem wskazana, żeby podnieść bezpieczeństwo wykonywanej procedury.

Przypadki dla chirurga stomatologa

Ekstrakcje

Ekstrakcje to najczęstszy powód wizyty u chirurga stomatologa. Chirurgiczne usuwanie zębów jest konieczne w przypadku zębów zatrzymanych, czyli takich które rosną w kości i nie wyrznęły się. Dzieje się tak zazwyczaj dlatego, że są blokowane przez inne zęby lub brak na nie miejsca w łuku zębowym. Również zęby mądrości są najczęściej usuwane u specjalisty chirurgii stomatologicznej. Czasem zdarza się, że ząb się złamie albo jest na tyle zniszczony, że pozostały po nim tylko korzenie, które tkwią w zębodole. W takich przypadkach również może się zdarzyć, że konieczny będzie zabieg chirurgiczny.

Resekcje

Na pewno do chirurga stomatologa trafimy w przypadku problemów z korzeniami zębowymi. U ich szczytu mogą tworzyć się ropnie, torbiele lub inne zmiany zapalne, których możemy nie być świadomi, gdy na przykład ząb jest martwy i nie mamy objawów bólowych. Niestety są one groźne dla naszego zdrowia. Wówczas konieczna będzie resekcja wierzchołka korzenia. W niektórych przypadkach zabieg może być bardziej zaawansowany i obejmować usunięcie całego korzenia z fragmentem zniszczonego zęba.

Implanty i odbudowa

Jeżeli planujemy założenie protezy, w większości przypadków również będzie potrzebna wizyta u specjalisty chirurga. Oceni on stan kości, przeprowadzi konieczne ekstrakcje, czy inne potrzebne zabiegi. Regenerację i odbudowę kości możemy wykonać także wokół własnych zębów i tym również zajmie się chirurg. Wszczepia on również implanty zębowe. Wykonuje też niezbędne przeszczepy czy plastykę połączeń jamy ustnej z zatoką szczękową, czy podłoża kostnego.

Bezbolesna chirurgia stomatologiczna

Pacjenci, skierowani do chirurga stomatologa, zazwyczaj są przerażeni procedurami medycznymi. Boją się bólu, krwi, skalpela i innych rzeczy, które podpowiada im wyobraźnia. Tymczasem wiele się zmienia i chirurgia stomatologiczna dysponuje znieczuleniami, które uwalniają pacjenta w całości od bólu. Nie odczuwa on go nawet podczas ich podawania. Dobrym przykładem będzie znieczulenie miejscowe systemem The Wand. W nowoczesnych gabinetach, dostępne jest również znieczulenie ogólne. Lęk przed krwią i skalpelem również staje się bezzasadny. Niektóre zabiegi, jak na przykład wycięcie przerośniętego dziąsła, można wykonać za pomocą lasera bez utraty nawet kropli krwi. Jak widać nie taki chirurg straszny, jak go malują.

1 komentarz
  1. Zdrowie i Uroda pisze:

    Na szczęście stomatologia tak poszła do przodu, że wyrywanie zębów jest bezbolesne i bezstresowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chirurg stomatolog – kiedy konieczne jest chirurgiczne usuwanie zębów?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
1