Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Jak leczyć przeziębienie u dzieci?

dziecko

W okresie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną bardzo często dochodzi do infekcji dolnych i górnych dróg oddechowych. Najbardziej podatni na zachorowanie są najmłodsi, dodatkowo dzieci długi czas zmagają się z uporczywym kaszlem, katarem i osłabieniem. Jak skutecznie leczyć przeziębienia i co robić, aby nie powracały? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców.

Objawy przeziębienia u dzieci

Objawy przeziębienia to mokry uporczywy kaszel, który nie pozwala przespać całej nocy, męczy w dzień i utrudnia normalne funkcjonowanie. Mokry kaszel spowodowany jest odksztuszaniem wydzieliny, która zalega w dolnych drogach oddechowych.

Kaszel jest naturalną reakcją organizmu, który broni się przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami i ma na celu pozbywanie się ciał obcych. Może również wystąpić kaszel suchy, który jest charakterystyczny dla infekcji wirusowych. Często utrzymuje się nawet po wyleczeniu choroby, może towarzyszyć dziecku nawet do 4 tygodni, w tym okresie pociecha nie zaraża kolejnych osób.

Inne objawy przeziębienia u dzieci to przede wszystkim katar, który utrudnia oddychanie przez zbierającą się w górnych drogach oddechowych wydzieline, w zależności od rodzaju infekcji może być wodnista, śluzowata i bezbarwna spowodowana przez wirusy lub żółto-zielona, kleista i gęsta wywołana zakażeniami bakteryjnymi. Kolor i konsystencja wydzieliny zmienia się w trakcie zdrowienia, im mniej objawów, tym wydzielina jest bardziej żółta i gęsta.

W trakcie przeziębienia dziecko może silnie odczuwać osłabienie, przejawiać niewielką aktywność, skarżyć się na zmęczenie, bóle głowy, może doświadczać stanów podgorączkowych lub gorączkowych. Uciążliwe objawy uporczywy kaszel, katar i osłabienie odbierają dzieciom radość z zabawy, mogą powodować wyczerpanie poprzez osłabienie apetytu u dziecka oraz wpływać na jego nastrój.

Najskuteczniejsze sposoby na wyleczenie

Skuteczne leczenie przeziębienie powinno być rozpoczęte od pozostawiania dziecka w domu, najlepsze na zniwelowanie objawów będzie wygrzewanie się w łóżku i aplikacja leków, które szybko zatrzymają rozwijającą się infekcję.

Na mokry kaszel najlepsze są różnego rodzaju syropy, które ułatwiają odksztuszanie wydzieliny, jednak nie należy ich podawać po godzinie 17.00, ponieważ wtedy odruch kaszlowy nasili się, a dziecko nie zaśnie w nocy. Na kaszel suchy i podrażnienie gardła warto stosować różnego rodzaju tabletki i pastylki ze środkami łagodzącymi suchość gardła i ból. Dostępne są również kombinacje składników, które jednocześnie działają na mokry uporczywy kaszel jak i na drażniący suchy.

Jeśli przeziębienie się nasila, a domowe sposoby nie pomagają należy udać się na konsultację lekarską. Nie należy zwlekać z nią długo, ponieważ przeziębienie może przeistoczyć się w grypę lub zapalenie zatok, a tego typu choroby wyleczyć bardzo ciężko.

Zapobieganie

W okresie jesieni, zimy i wczesnej wiosny warto rozpocząć plan hartowania dziecka: jak najczęściej chodzić na spacery, korzystać z ładnej pogody i proponować aktywności, które można wykonywać na świeżym powietrzu. Dobre będzie również zapisanie dziecka na regularną aktywność sportową: pływanie, siatkówkę, piłkę nożną, tańce itp. Dzięki temu organizm naturalnie się wzmocni i o wiele łatwiej będzie bronił się przed infekcjami.

Warto też zwrócić uwagę na ubranie jakie zakłada nasza pociecha, większość przeziębień bierze się z przegrzania lub przewiania. Należy dostosowywać ubrania dziecka do pogody, ubierać je warstwowo, tak aby mogła zdjąć lub założyć kolejne części ubrania.

W domu należy często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywa dziecko, podobnie z pościelą, dzięki temu nasza pociecha będzie miała mniejsze do czynienia z drobnoustrojami. Im więcej zrobimy, aby uodpornić nasze dziecko tym rzadziej będzie ono musiało się zmagać z uciążliwymi infekcjami.

2 komentarze
  1. Milena pisze:

    Moje dziecko, jeśli już choruje to ma nie wysoką gorączkę i lekki kaszel. Zawsze stosujemy te same leki. Na gorączkę stosuje czopki z paracetamolem, a na kasze i suchy i mokry Dicotuss baby. Zazwyczaj 3 dni i dziecko wraca do zdrowia

  2. jula pisze:

    U nas to trochę zależy, jak bardzo synek jest przeziębiony. Czasami wystarczy syrop z cebuli, czarnego bzu, czosnek, miód, a czasami sięgam po przeciwzapalny fosidal, bo szybko hamuje infekcję i łagodzi kaszel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak leczyć przeziębienie u dzieci?

Artykuł przeczytasz w: 3 min
2