Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Co zrobić, aby pozbyć się trądziku?

dieta przeciw zmarszczkom

Trądzik to jedna z przypadłości skórnych, która mało kogo oszczędza. Wszakże, najczęściej pojawia się w wieku dojrzewania (trądzik młodzieńczy) na skutek zmian hormonalnych zachodzących w organizmie.

Nie oznacza to jednak, że na występowanie trądziku wpływają tylko i wyłącznie zmiany hormonalne. Czynników kształtujących jest znacznie więcej, a wśród nich:

  • Nieodpowiednie odżywianie – pojedyncze zaskórniki wywoływane przez nieodpowiednią dietę mogą skutkować rozwojem stanu zapalanego oraz trądzikiem.
  • Zły dobór kosmetyków – zbyt silne detergenty mogą doprowadzić do podrażnień, szczególnie u osób z cerą wrażliwą.
  • Przetarcia/Urazy mechaniczne – zaczerwienienie, otarcia naskórka i inne podobne urazy to doskonałe środowisko do rozwoju bakterii i powstawania krostek i grudek.
  • Zażywane lekarstwa – leki z kortyzolem i związkami bromu zwykle skutkują różnymi zmianami skórnymi, od cellulitu, przez pojedyńcze pryszcze, aż po trądzik.

Czy można ustrzec się przed trądzikiem?

Oczywiście, wiele osób potrafi uniknąć problemu. Odpowiednia profilaktyka to klucz do sukcesu. Przede wszystkim, warto korzystać z cyklicznych wizyt u dermatologa w wieku dojrzewania. Ocenienie stanu skóry i ewentualne objawy trądziku (pojedyńcze pryszcze) można załagodzić już w fazie wzrostu.

Ponadto, niezwykle ważne jest również to, aby zadbać o dietę. W okresach, którym towarzyszą zmiany hormonalne (dojrzewanie, przekwitanie, ciąża itd.) warto przykładać szczególną uwagę do tego co jemy. W szczególności należy unikać ostrych i tłustych potraw oraz dużej ilości mleka, lodów oraz różnych mięs. Warto również, ograniczyć spożycie słodyczy oraz wszystkich produktów bogatych w cukry proste.

Rozwojowi stanów zapalnych sprzyjać mogą również używki – alkohol i papierosy. Ich ograniczenie może znacząco poprawić kondycję naszej skóry.

Jeśli zaś chodzi o zabiegi o charakterze pielęgnacyjnym, to należy wykonywać je do dwóch razy na dobę. Zbyt częste mycie twarzy może przynieść efekt odwrotny i usunąć naturalną warstwę ochronną. Dobór kosmetyków powinien być oparty o genotyp cery (sucha, tłusta lub mieszana).

Jak pozbyć się trądziku?

Wizyta u lekarza dermatologii to absolutna konieczność. Im szybciej uda nam się skonsultować nasz problem, tym lepiej. Trądzik to choroba, która może bardzo szybko postępować i rozsiewać się po całym ciele. Specjalista oceni poziom zaawansowania przypadłości i wskaże najlepsze formy leczenia, a tych mamy kilka.

Leczenie miejscowe

Przy leczeniu miejscowym aplikuje się środki w postaci żelów i maści bezpośrednio na miejsce zmienione chorobowo. Powszechne zastosowanie znajdują: antybiotyki, preparaty złuszczające skórę, retinoidy oraz środki przeciwzapalne i antybakteryjne.

Leczenie doustne

Stosowane jest zazwyczaj w przypadku osób, których trądzik jest w nieco bardziej zaawansowanej fazie. Wyróżniamy: kurację hormonalną, kurację antybiotykami oraz środkami przeciwzapalnymi. Niekiedy stosuje się również retinoidy. Coraz skuteczniejszą są również naturalne tabletki na trądzik.

Ponadto, trądziku można się pozbyć przy wykorzystaniu fototerapii lub innych zabiegów medycyny estetycznej, takich jak: mezoterapia lub mikrodermabrazja.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie nonacne.pl – producenta skutecznych tabletek na trądzik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co zrobić, aby pozbyć się trądziku?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0