Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Zapalenie oskrzeli – choroba o wielu obliczach

lekarz

W początkowej fazie choroby, jaką jest zapalenie oskrzeli, bardzo łatwo można pomylić ją z klasycznym przeziębieniem. Czasem może się ona pojawić jako powikłanie po nieleczonej grypie. Dlatego jeśli objawy przeziębienia, a w szczególności kaszel nie mijają po kilku dniach, koniecznie należy zgłosić się do lekarza. Nieleczone zapalenie oskrzeli może pozostawić w organizmie ślady, które zostaną na całe życie. Jakie są objawy choroby, oraz jak wygląda jej leczenie?

Nie wolno lekceważyć pierwszych objawów choroby – z zapaleniem oskrzeli nie ma żartów

Choć bardzo często pierwsze objawy choroby bywają lekceważone, to zapalenie dolnych dróg oddechowych  jest stosunkowo niebezpieczną chorobą, która nieleczona może dać szereg różnego rodzaju powikłań. Wprawdzie pierwsze objawy choroby są podobne do przeziębienia, to zaniepokoić powinien meczący i bardzo dokuczliwy kaszel. Można wyróżnić dwa rodzaje zapalenia oskrzeli, leczenie zaś jest zależne od tego, w jaki sposób doszło do infekcji. Pierwszy rodzaj, to zapalenie ostre, które jest łagodną infekcją wywołaną przez wirusy takie jak np. wirus grypy typu A i B, czy rynowirusy odpowiadające za katar.

Zazwyczaj po zastosowaniu odpowiedniego leczenia, chory już po kliku dniach może wrócić do codziennych obowiązków. Drugi typ zapalenia oskrzeli to zapalenie przewlekłe, które jest reakcją organizmu na nadkażenie bakteryjne. W tym wypadku konieczna jest szersza diagnoza również pod kątem innych schorzeń układu oddechowego. Najczęściej notuje się zachorowania na zapalenie ostre, które może wywołać np. wirusy grypy. Szczyt zachorowań przypada na okres jesienno–zimowy, a choroba rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Do podstawowych objawów, które mogą świadczyć o tym, że w organizmie rozwija się zapalenie oskrzeli należą:

  • Kaszel, który jest bardzo meczący i suchy, a później pojawia się odkrztuszanie pewnej, niewielkiej ilości wydzieliny
  • Ogólne rozbicie oraz złe samopoczucie
  • Podwyższona temperatura z towarzyszącym jej bólem głowy

Sposoby radzenia sobie z zapaleniem oskrzeli

W przypadku zapalenia oskrzeli, leczenie w dużym stopniu uzależnione jest od tego jaki ma ono charakter. W przypadku jego ostrej formy, ważne jest aby chory dużo wypoczywał,  pił sporą ilość płynów i przyjmował leki, które pozwolą złagodzić dokuczliwe objawy. Warto również zadbać o dietę bogatą w witaminy, szczególnie w witaminę C. Z domowych specyfików warto polecić sok z malin i miód. Antybiotyki podaje się zazwyczaj w leczeniu zapalenia oskrzeli które ma podłoże bakteryjne, o czym świadczyć może ropna wydzielina i wysoka gorączka.

W leczeniu objawowym kaszlu, warto najpierw określić jego rodzaj (http://www.mucosolvan.pl/o_kaszlu/zrozumiec_kaszel/kaszel_przeziebienie_grypa.html) i zastosować odpowiedni lek, tak jak np. Mucosolvan. Leki tego typu zawierają ambroksol, który jest substancją czynną, posiadającą udokumentowane medycznie wielokierunkowe działanie wykrztuśne. Dzięki wzmocnieniu ruchu rzęsek oraz wzmożenie czynności wydzielniczych narządu, sprawia, że lepka wydzielina jest szybciej i łatwiej usuwana z układu oddechowego.

O tym koniecznie należy pamiętać!

W sytuacji, gdy pacjent cierpi na częste lub bardzo długo trwające zapalenie oskrzeli, którym towarzyszy przewlekły kaszel, wymagana jest poszerzona i wnikliwa diagnoza. Lekarz zleci szereg różnego rodzaju badań, gdyż objawy te mogą świadczyć o tym, że w organizmie rozwija się inna przewlekła choroba dróg oddechowych. Należy bowiem pamiętać, że takie symptomy, jak w przypadku przewlekłego zapalenia oskrzeli, towarzyszą także takim chorobom jak gruźlica, zapalenie zatok, krztusiec czy nowotwór płuc. Przewlekłe zapalenie oskrzeli może także prowadzić do groźnych powikłań. Choroba powoduje upośledzenia drożności oskrzeli, jak również rozdęcie płuc, a w konsekwencji zaburzenie przepływu powietrza i duszności oraz inne niebezpieczne następstwa dla organizmu.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli problemem palaczy

Jedną z podstawowych przyczyn zapalenia oskrzeli jest uzależnienie od nikotyny. Lekarze są zgodni, że ryzyko zachorowania  wzrasta u tych, osób, które palą dużo i od dawna. Jednak nie jest to reguła, gdyż osoby podatne genetycznie mogą palić kilka papierosów na tydzień. Problem potęguje także dym tytoniowy. Pojawiające się zapalnie jest bowiem naturalną reakcją obronną organizmu na pojawiające się zanieczyszczenie, kaszel pomaga usunąć je wraz z wydzieliną na zewnątrz. Podstawom krokiem do walki z chorobą jest w tym wypadku rzucenie palenia, co jest niewątpliwe trudne, ale jak pokazuje doświadczenie wielu osób – możliwe.

1 komentarz
  1. Ilona pisze:

    Ja olałam raz kaszel i skończyło się to zapaleniem płuc ;( Teraz wiem że nawet najbardziej łagodny kaszel trzeba od razu leczyć. Wiadomo że nie trzeba od razu sięgać po antybiotyki bo i tak w wielu przypadkach nie pomogą. Ja zawsze pije ziołowe syropy, ostatnio pomógł mi dicotuss na bazie prawoślazu i miodu. Na ogół po 4 dniach kaszel przechodzi, jeśli zdarzyłoby się inaczej dopiero po tym czasie udałabym się do lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapalenie oskrzeli – choroba o wielu obliczach

Artykuł przeczytasz w: 3 min
1