Przesuszenie rąk i stóp jest bardzo pospolite i często utożsamiane z okresem zimowym, kiedy to niska temperatura sprzyja wysychaniu skóry oraz uszkadza jej naturalną barierę ochronną. Jednak jeśli przesuszenie występuje między palcami i utrzymuje się mimo stosowania kremów nawilżających, istnieje wskazanie, by udać się do specjalisty, ponieważ może to być grzybica.
Grzybica międzypalcowa – objawy
Grzybica międzypalcowa jest najczęstszą odmianą grzybicy i jest spowodowana przez dermatofity. Zmiany najczęściej lokalizują się między trzecim a czwartym oraz między czwartym a piątym palcem. Oprócz widocznie suchej skóry zmianom towarzyszy świąd i pieczenie. Mogą także pojawić się zmiany, takie jak: obrzęk, zmiana koloru skóry na szarobiały, pęknięcia i łuski skórne. W przypadku ostrej infekcji może pojawić się zaczerwienienie i drobne rany. Zakażenie może przenieść się na inne okolice ciała w wyniku drapania lub stosowania zainfekowanych przedmiotów higieny osobistej np. ręczników i gąbek do mycia ciała.
Jak dochodzi do zakażenia?
Do zakażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z patogenem. Dzieje się to najczęściej w trakcie ćwiczeń na siłowni lub na basenie. Grzyby najlepiej czują się w ciepłym i wilgotnym środowisku. Zakażeniu sprzyja także uszkodzenie naskórka lub nadmierna potliwość. Na infekcje grzybicze szczególnie narażeni są chorzy na cukrzycę i niedobory odporności. Choroba jest szczególnie popularna wśród sportowców. Wektorem zakażenia może być także gleba lub zwierzęta domowe. Jeśli do infekcji doszło poprzez kontakt ze zwierzętami, zmiany powstałe w wyniku choroby mogą być szczególnie nasilone.
Grzybica międzypalcowa – leczenie i diagnostyka
Diagnostyka polega na pobraniu zeskrobin ze zmienionej chorobowo skóry i wykonanie badania mykologicznego. Wyróżniamy dwa rodzaje badania: preparat mikroskopowy oraz hodowla. Wykonanie preparatu mikroskopowego pozwala na zlokalizowanie patogenu na pobranym materiale pod mikroskopem po uprzednim zabarwieniu odpowiednimi substancjami. Natomiast hodowle wykonuje się na specjalnym podłożu sabourauda, które pozwala na szybki rozrost grzyba. Jeśli na podłożu wyrośnie patogen, oznacza to, że w próbce były komórki grzyba. W takiej sytuacji jest możliwość wykonania antybiotykogramu, który oceni wrażliwość na leki. Zazwyczaj zmiany występujące na skórze są na tyle charakterystyczne, że nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych badań. W leczeniu stosuje się miejscowo działające substancje przeciwgrzybicze w postaci maści lub kremu. Dlatego, gdy pojawi się grzybica między palcami Canespor sprawdzi się bardzo dobrze. Jest to krem zawierający bifonazol, który jest dostępny bez recepty i można go stosować raz dziennie. Substancja zawarta w preparacie uszkadza ścianę komórkową grzyba, hamując jej syntezę. Leczenie jest długotrwałe, a sama choroba ma tendencje do nawrotów. Wato pamiętać, że w trakcie terapii należy zdezynfekować lub wymienić wszystkie przedmioty higieny osobistej oraz skarpetki i buty w przypadku grzybicy stóp.