Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Jak się uchronić przed smogiem – porady

smog

Wydzielanie się smogu jest dużym problemem miast oraz terenów, na których znajdują się fabryki przemysłowe. Przed smogiem mogą chronić domowe czujniki oraz sensory powietrza, a także maski przeciwsmogowe. Warto zabezpieczać się przed powietrzem złej jakości, aby uniknąć chorób układu oddechowego i krwionośnego.

Skąd się bierze smog?

Smog jest mieszaniną dymu i mgły, a bardzo duży wpływ na jakość powietrza ma pogoda, szczególnie zjawisko nazywane inwersją temperatur (powietrze przy ziemi szybko się wychładza i ruch powietrza zostaje wstrzymany). Spaliny wytwarzane przez kotły i piece na paliwa nazywane „niską emisją” są najczęstszą przyczyną powstawania smogu. Poza tym, palenie węglem, który nie spełnia norm spalin przyczynia się do zwiększenia emisji smogu. Najwięcej pyłu wydobywa się z domów, które są ogrzewane za pomocą kotłów lub pieców. Pogorszenie jakości powietrza powodują również transport samochodowy oraz fabryki przemysłowe, których kominy emitują dużą ilość tlenku węgla.

Urządzenia, które informują o jakości powietrza: czujniki, wentylatory, aplikacje w telefonie

Mieszkając na terenach, gdzie pojawia się smog, mieszkańcy korzystają z czujników i sensorów, które mierzą jakość powietrza. Na stronie internetowej https://ivolta.pl/ dostępne są wentylatory, które określają temperaturę w pomieszczeniu oraz stężenie powietrza. Dodatkowo, można kupić sobie maskę przeciwsmogową. Warto również zainstalować na telefonie komórkowym aplikację, która informuje użytkowników o jakości powietrza. W przypadku zwiększonego wydzielania się smogu, dieta bogata w kwasy omega-3, również chroni organizm przed szkodliwym działaniem tlenku węgla oraz tlenku azotu. Poza tym, warto jeść produkty zawierające witaminę B6 (kasza, kurczak), B12 (mleko, jajka, ryby), C (czarna porzeczka, rokitnik) oraz E (migdały, pestki słonecznika).

Choroby a smog

Wdychanie smogu może doprowadzić do poważnych chorób związanych z układem oddechowym: ostrego zapalenia oskrzeli, uszkodzenia płuc oraz skurczu oskrzeli. Z tego względu smog jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci oraz osób, które chorują na astmę. Benzo(a)piren, który jest składnikiem smogu, ma właściwości rakotwórcze. Może uszkodzić pracę nerek, wątroby oraz układu krwionośnego. Jeśli pył PM2,5 dostanie się do krwi, może spowodować miażdżycę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak się uchronić przed smogiem – porady

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0