Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Różne rodzaje fizjoterapii – czym się różnią?

fizjoterapia

Czym jest fizjoterapia? To metody leczenia i rehabilitacji, które pomagają odzyskać ciału pełną sprawność fizyczną. Fizjoterapeuci w swej pracy wykorzystują zjawisko reaktywności organizmu na bodźce. Przez wieki wypracowano wiele różnego rodzaju metod fizjoterapii, a współczesna medycyna i technika w znacznym stopniu przyczyniła się do rozwoju tej dziedziny. Fizjoterapia ma na celu zapobieganie postępom choroby, jej nawrotom, a także niwelowaniu czy łagodzeniu dolegliwości. Jak fizjoterapia to robi?

Skąd się wzięła fizjoterapia?

Sposobów jest naprawdę wiele. Już starożytni Chińczycy i Hindusi zauważyli, że joga i ćwiczenia gimnastyczne poprawiają wydolność organizmu i ogólne samopoczucie. Podobnie Grecy, oprócz gimnastyki, zwrócili uwagę także na prawidłową dietę i higienę, a już Rzymianie dołożyli do tego masaże i kąpiele. Masaże do dziś stanowią zresztą jedną z podstawowych metod fizjoterapii. Dopiero jednak w XIX i XX wieku fizjoterapia przeżyła prawdziwy rozkwit, a nowoczesne badania i technika nie tylko przyczyniły się do rozwoju nowych dziedzin w jej obrębie, ale i pozwoliły wykształcić się jej w osobną dziedzinę nauki. Co więcej, potrzeba coraz większej specjalizacji sprawia, że podział się pogłębia, a o fizjoterapii pediatrycznej, geriatrycznej czy sportowej mówi się jak o osobnych obszarach.

Nie dziwi więc fakt, że w kraju powstało wiele gabinetów takich jak Gabinet BIOMAR, świadczących najprzeróżniejsze usługi w zakresie rehabilitacji i medycyny naturalnej. W ośrodkach tego rodzaju przeprowadzane są zabiegi balneoterapii, klimatoterapii, hydroterapii, kinezyterapii, terapii manualnej, masażu leczniczego, fizykoterapię i wiele innych. Wykorzystuje się w nich różne narzędzia i metody.

Balneoterapia

W balneoterapii stosowane są czynniki pochodzenia naturalnego. Jest powiązana z hydroterapią, ale są to różne dziedziny. W balneoterapii wykorzystuje się kąpiele w gorących lub zimnych wodach, masaż wodą, relaksację i stymulację przy jej pomocy. Często są to wody mineralne, bogate w minerały (siarka, selen, magnez, wapno, żelazo, etc). Spotkać się można także z wykorzystaniem gliny medycznej, np. do kąpieli błotnych. Balneoterapia wykorzystywana jest w leczeniu chorób reumatologicznych, m.in. artretyzmu, chorób skóry czy tzw. fibromialgii.

Wody lecznicze i kąpiele stosuje się także w klimatoterapii, ale tu wykorzystuje się działanie naturalnych czynników lokalnego klimatu i jest raczej domeną uzdrowisk. Choć dawniej wyjazd w góry czy nad morze nie niwelował źródła problemów u astmatyków czy gruźlików, to jednak czyste powietrze, temperatura, ciśnienie atmosferyczne i promieniowanie słoneczne miały wpływ na ich samopoczucie. Podobnie dziś czynniki te pomagają pacjentom sanatoriów i ośrodków terapeutycznych.

Kinezyterapia – leczenie ruchem

Z kolei kinezyterapia to leczenie ruchem. To tak zwana gimnastyka lecznicza i jest jedną z najbardziej podstawowych dziedzin fizjoterapii. Jej celem jest usunięcie problemów fizycznych i przygotowanie do dalszych etapów rehabilitacji. Ma przywrócić utracone funkcje ruchowe, kontrolę nerwowo-mięśniową, etc, przeciwdziałać zmianom w układzie kostno-mięśniowym, zapobiegać powikłaniom układu krążenia i oddychania, itp. Stosuje się ją przy schorzeniach i zaburzeniach narządu ruchu, po udarach mózgu i zawałach serca, przy bólach kręgosłupa, przed porodem, w leczeniu chorób reumatoidalnych, po operacjach i przed tymi zabiegami. Kinezyterapia może mieć miejscowy i ogólny charakter. W obu wypadkach stosuje się różnego rodzaju ćwiczenia, np. wspomagające pracę osłabionych mięśni czy ćwiczenia oddechowe. Doskonałym uzupełnieniem kinezyterapii są wszelkie masaże lecznicze czy terapia manualna, wykorzystujące bodźce mechaniczne.

Natomiast fizykoterapia skupia się na wykorzystaniu bodźców takich jak światło, prąd elektryczny ultradźwięki, ciepło, zimno, czy pole magnetyczne. Wykorzystuje się w niej różnego rodzaju urządzenia jak np. magnetronik, lasery. Sporą popularnością cieszy się w tej dziedzinie ostatnio krioterapia, ale metod leczenia jest w tym obszarze naprawdę wiele.

W fizjoterapii zastosowanie odpowiednich bodźców wywołuje określoną reakcję organizmu. Fizjoterapia może w znacznym stopniu pomóc pacjentom w przywróceniu sprawności, załagodzeniu objawów czy poprawie komfortu życia. Nauka ta pozwala leczyć choroby układu krążenia, układu nerwowego, moczowego, przewodu pokarmowego, narządów ruchu, skóry, przemiany materii, gardła, alergie, a nawet nerwice. Należy tylko odpowiednio dobrać metodę do rodzaju schorzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Różne rodzaje fizjoterapii – czym się różnią?

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0