Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Czym jest fizjoterapia sportowa i dlaczego warto z niej skorzystać?

kostka

Fizjoterapia jest jedną z metod rehabilitacji, która wykorzystuje naturalną podatność i reaktywność organizmu na bodźce. Zadaniem fizjoterapeuty jest wykonywanie określonych zabiegów, mających na celu przywrócenie zdolności ruchowych lub profilaktyczne zapobieganie kolejnym urazom. Fizjoterapia jest jedynie elementem, a nie synonimem rehabilitacji medycznej, będącej pojęciem znacznie bardziej szerokim. Zaliczają się do niej również wszelkie działania związane z przeprowadzaniem zabiegów fizjoterapii sportowej. Poznań jest miastem, w którym z tego typu usług korzystają zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy.

Czym jest fizjoterapia sportowa?

Fizjoterapia sportowa obejmuje szereg działań nastawionych na wyeliminowanie skutków kontuzji powstałych na skutek urazu oraz polepszenie regeneracji powysiłkowej. Jednocześnie pozwala na optymalizację osiągnięć zawodnika oraz wpływa wspomagająco na efektywność treningu. Elementem niezbędnym do jej przeprowadzenia jest znajomość anatomii, a także biomechaniki oraz specyfiki poszczególnych dyscyplin sportowych. Terapia w ramach fizjoterapii sportowej umożliwia zarówno prawidłową diagnozę oraz pomoc w stanach ostrych i przewlekłych, jak i poprawę ograniczeń funkcjonalnych oraz innych upośledzeń sprawności. Standardowo obejmuje leczenie uszkodzonej tkanki, terapię manualną oraz szereg zabiegów i treningów fizykalnych. W tym celu aranżowane są specjalne sesje wytrzymałościowe, szybkościowe czy siłowe, a także oparte na timingu mięśniowym oraz propriocepcji. Ostatnim etapem leczenia jest wprowadzenie elementów technicznych, typowych dla określonej dyscypliny sportowej.

Jakie możliwości daje fizjoterapia sportowa?

Nie tylko sportowcy z problemami zdrowotnymi korzystają z usług fizjoterapeuty. Również wiele zdrowych, aktywnych fizycznie osób stosuje fizjoterapię sportową, przede wszystkim w celu zapobiegania urazom. Pozwala ona na utrzymanie ciała w dobrej kondycji, dzięki czemu jest doskonałym uzupełnieniem standardowego treningu. W wielu przypadkach fizjoterapia sportowa jest wręcz wskazana, ponieważ umożliwia uzyskanie znacznie lepszych wyników. Profilaktycznie chroni ciało przed kontuzjami i urazami, co znacząco ogranicza ryzyko przeciążenia. Zaledwie kilka przeprowadzonych zabiegów pozwala na odnotowanie niezwykle pozytywnych efektów. Zapewniają one nie tylko zwiększone bezpieczeństwo podczas ćwiczeń, ale również możliwość skorzystania z pomocy wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Jego zadaniem jest diagnozowanie słabych stron sportowca, a także zadbanie o ich wzmocnienie. Wiedza oraz umiejętności specjalisty pozwalają na sprawdzenie, które z mięśni wymagają określonej intensywności treningu lub jaki zestaw ćwiczeń będzie dla nich najbardziej odpowiedni.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy profesjonalisty?

Wszystkie osoby uprawiające aktywność fizyczną powinny dbać o bezpieczeństwo swoich mięśni i stawów. Z zawodowym fizjoterapeutą warto skontaktować się nawet w przypadku doskonałego samopoczucia podczas treningu oraz braku fizycznych objawów kontuzji. Profesjonalna ocena kondycji poszczególnych partii ciała pozwala na wybranie najskuteczniejszego planu treningowego, a tym samym znacznie szybsze odniesienie postawionego celu. Fizjoterapia sportowa może usprawnić pracę narządów wewnętrznych, zwalczyć stany zapalne oraz skutecznie odżywić tkanki. Regularne odbywanie zabiegów utrzymuje ciało w doskonałej kondycji i zapobiega urazom, a w przypadku nabycia kontuzji zapobiega jej nawrotom. Zabiegi fizjoterapii sportowej uwzględniają również szereg rozluźniających masaży, które wspomagają funkcjonowanie mięśni i zwiększają ich wydajność, a także łagodzą ból oraz relaksują. Poznań jest przykładem miasta, w którym zajęcia fizjoterapeutyczne organizowane są regularnie i na bardzo wysokim poziomie. Klub niku.pl zapewnia nie tylko dostęp do wykwalifikowanych fizjoterapeutów, ale również posiada w swojej ofercie profesjonalnie wyposażoną siłownię oraz daje możliwość uczestniczenia w zajęciach różnych klas treningowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czym jest fizjoterapia sportowa i dlaczego warto z niej skorzystać?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0