Wyższe temperatury, słońce, wakacje. W okresie letnim odkrywamy stopy wkładając lekkie sandałki lub japonki. Chodzenie w przewiewnym obuwiu mając zaniedbane stopy nie wchodzi w grę, prawda? Jak więc przygotować stopy na lato? Czego unikać, a na jakich metodach pielęgnacyjnych się skupić? Co można zrobić we własnym zakresie, a do czego przyda się nam pomoc specjalisty? Dowiedz się jak pielęgnować stopy, by były zdrowe i piękne.
Jeżeli dbasz o swoje stopy regularnie, nie ma na nich zgrubień, zrogowaceń, odcisków, nagniotków, modzeli, a poza tym masz idealne pięty bez pęknięć, to możesz pominąć ten akapit i przejść dalej. No chyba, że dokucza Ci grzybica paznokci, masz problemy z wrastającymi paznokciami lub kurzajkami – to lepiej przeczytaj uważnie. Niewiele osób może pochwalić się idealnie zadbanymi stopami, co wynika z faktu, że używamy ich każdego dnia – w drodze do szkoły lub do pracy, na zakupy i na spotkania ze znajomymi. Ludzkie stopy są w ciągłej eksploatacji, dlatego by były piękne i zdrowe wymagają codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeżeli doprowadzi się do zaniedbań potrzebna może być pomoc specjalisty od stóp, czyli podologa.
Po pomoc do specjalisty
W specjalistycznym gabinecie można rozwiązać większość problemów ze stopami wykonując tzw. pedicure leczniczy. W odróżnieniu od pedicure kosmetycznego jego celem jest poprawa wyglądu stóp i paznokci poprzez ich wyleczenie – piękne stopy, to stopy zdrowe! Pedicure leczniczy może obejmować takie zabiegi jak:
- Usuwanie odcisków, modzeli, nagniotków
- Usuwanie kurzajek
- Leczenie grzybicy paznokci i stóp
- Leczenie pękających pięt
- Leczenie wrastających paznokci
- Pielęgnację stopy cukrzycowej
Szczególnie ważne, by o stopy dbali diabetycy chorujący na zespół stopy cukrzycowej. Takie osoby narażone są na łuszczenie się stóp, wysuszanie, pęknięcia i zrogowacenia. Chorobie towarzyszą też zaburzenia czucia i utrudnione gojenie ran. Pielęgnacja stopy cukrzycowej jest trudna i żmudna, dlatego warto, by raz na kilka tygodni zajął się nią wykwalifikowany podolog, który dodatkowo doradzi w jaki sposób prowadzić codzienną pielęgnację.
Leczenie wrastających paznokci to kolejna kwestia, którą powinno się pozostawić podologowi. Obecnie w leczeniu wrastających paznokci stosuje się specjalne klamry, które mają na celu „wypłaszczenie” płytki paznokcia i nadanie mu prawidłowego toru wzrostu. Taką klamrę nosi się w zależności od konkretnego przypadku – od miesiąca, nawet do roku. Co 6 tygodni na wizytach kontrolnych podolog koryguje ustawienie klamry, by zoptymalizować leczenie. Klamra na wrastający paznokieć znacznie zmniejsza dolegliwości bólowe i stan zapalny.
Grzybica stóp i paznokci to następny temat, z którym lepiej wybrać się do podologa, niż leczyć go samodzielnie. Po pierwsze dlatego, że większość ogólnodostępnych preparatów przeciwgrzybicznych jest nieskuteczna, a po drugie dlatego, że nieleczona prawidłowo grzybica łatwo się rozprzestrzenia. O wiele trudniejsze jest leczenie grzybicy paznokci, dlatego podologowie leczą schorzenie poprzez naświetlanie zaatakowanych paznokci laserem.
Modzele i nagniotki to wyjątkowo kłopotliwe odciski. Pierwsze z nich są wprawdzie bezbolesnymi, nieregularnymi zgrubieniami naskórka, jednak wyjątkowo nieestetycznymi. Nagniotki to z kolei odciski, które na każdym kroku mogą powodować dyskomfort i ból. Zarówno jedne i drugie robią się w miejscach powtarzającego się nacisku lub tarcia. Ich usunięcie nie stanowi dla podologa żadnego problemu, a pacjent w trakcie zabiegu nie odczuwa bólu, co najwyżej niewielki dyskomfort.
Usuwanie kurzajek to kolejny element pedicure leczniczego. W gabinetach podologicznych usuwa się je poprzez wymrażanie lub wypalanie laserem. Trzeba rozpocząć leczenie możliwie szybko, by uniemożliwić kurzajkom rozprzestrzenienie się na inne części ciała, a są one wyjątkowo zaraźliwe.
Pękające pięty to rozpadliny w skórze sięgające czasem wielu warstw w głąb. Są dość częstym zjawiskiem u osób, które mają suche stopy i zaniedbane pięty, na których występują zgrubienia. Moczenie stóp w odpowiednich roztworach, specjalistyczne preparaty są w stanie szybko doprowadzić pięty do zdrowia. Pedicure leczniczy, jeżeli wykona się go profesjonalnie potrafi być miłym doznaniem, nawet gdy zabiegi dotyczą bolesnych dolegliwości.
Pielęgnacja stóp w domowym zaciszu
Jeżeli dbasz o swoje stopy regularnie to prawdopodobnie są one w dobrym stanie. Wykonując samodzielny pedicure pamiętaj o tym, by zawsze na początku zmyć paznokcie. Następnie delikatnie usuń wszelkie zgrubienia i zrogowacenia naskórka, które przeważnie robią się na piętach i na podeszwach stóp. Najczęściej wykorzystuje się do tego tarkę z papierem ściernym. Gdy udało Ci się już pozbyć martwego naskórka namocz stopy w wodzie z solą zmiękczającą, ale nie dłużej niż przez 15 minut. Po tym krótkim zabiegu relaksującym zabierz się za obcięcie paznokci u stóp. Pamiętaj by obcinać je „na prosto” i nie zbyt głęboko, szczególnie w rogach – unikniesz w ten sposób ich wrastania. Po dokładnym osuszeniu stóp możesz rozpocząć piłowanie paznokci. Staraj się nie używać do tego metalowego pilnika, który może zniszczyć płytkę paznokcia. Piłując wykonuj ruch w jedną stronę, nigdy w obie. Gdy i ten etap masz już za sobą zafunduj swoim stopom delikatny peeling, a po wszystkim wetrzyj w nie krem nawilżający, bogaty w składniki odżywcze. Poczekaj do całkowitego wchłonięcia. To wszystko – ciesz się zdrowymi i pięknymi stopami, nie tylko latem, ale też wiosną, jesienią i zimą!
Wizyta u podologa załatwia sprawę 🙂 Można fajnie zregenerować i nawilżyć stopy i przygotować je do lata. Sama chodzę do Instytutu Podologicznego i jestem bardzo zadowolona z efektów.