Kiedy do rodziców zaczynają docierać niepokojące informacje dotyczące rozwoju ich dziecka, na przykład płynące od wychowawców w przedszkolu czy szkole, albo wynikające z własnych obserwacji, zasadne może być skonsultowanie się z psychologiem dziecięcym. Psycholog dziecięcy to specjalista, który zna się na rozwoju dzieci na różnych etapach życia, daje wskazówki dotyczące postępowania i korygowania trudnych zachowań, prowadzi psychoterapię dzieci, które cierpią na przykład na zaburzenia lękowe.
Problemy z dzieckiem a wizyta u psychologa
Gdy w zachowaniu dziecka zaczyna się obserwować niepokojące symptomy, nie warto zwlekać, tylko jak najszybciej poszukać fachowej pomocy. Oczywiście warto wiedzieć, jakie symptomy czy zachowania rzeczywiście wskazują na rozwijanie się jakiegoś zaburzenia, czy doświadczenie sytuacji trudnej, a które są zupełnie normalne na pewnym etapie rozwoju. Doskonałym przykładem są na przykład różnego rodzaju lęki. Małe dzieci boją się przykładowo rozłąki z rodzicem, ciemności, wyimaginowanych potworów. Jest to zupełnie normalne na pewnym etapie ich życia, a jeżeli lęki te nie dominują ich sfery emocjonalnej, nie wymagają jakiekolwiek konsultacji ze specjalistą. Chociaż oczywiście zawsze lepiej dmuchać na zimne, a jeżeli coś rodziców niepokoi, po prostu umówić się na wizytę diagnostyczną do psychologa.
Problemy z dziećmi młodszymi
W przypadku młodszych dzieci niepokojące powinny być zauważone trudności z adaptacją w grupie dzieci, spora nieśmiałość i problemy z nawiązywaniem relacji, trzymanie się na uboczu grupy, brak interakcji z rówieśnikami. Poza tym słaby rozwój mowy, trudności z adaptacją w nowych sytuacjach, smutek i niepokój, ale też drażliwość czy problemy z koncentracją uwagi. Dzieci uczęszczające do placówek opiekuńczo-wychowawczych, albo po prostu do szkoły, bardzo często są obserwowane przez nauczycieli i wychowawców, którzy mogą zauważyć jakieś trudności w codziennym funkcjonowaniu, o których poinformują rodziców. Warto brać tego typu uwagi na poważnie, reagować i umówić wizytę na przykład do poradni psychologiczne-pedagogicznej, która dla dzieci przedszkolnych i szkolnych jest darmowa.
Problemy z dziećmi starszymi
W życiu każdego człowieka jednym z najtrudniejszych etapów jest dojrzewanie. To czas gwałtownych zmian zarówno w sferze fizycznej człowieka, jak też w sferze psychologicznej i emocjonalnej. Młodzież bardzo często przewartościowanie cały swój świat, szuka nowych autorytetów, swojej grupy ludzi, a także kształtuje swój system wartości. Wiek adolescencji jest burzliwym momentem w życiu, to właśnie wtedy też dochodzi do konstytuowania się osobowości człowieka. Nie dziwi zatem fakt, że właśnie w tym okresie życia bardzo często zaczynają się poważniejsze problemy ze zdrowiem psychicznym, wymagające już nie tylko konsultacji z psychologiem, ale też z psychiatry. Psychiata dziecięcy to specjalista, do którego należy wybrać się wtedy, Gdy nastolatek przeżywa bardzo dużo smutek i przygnębienie, jest rozdrażniony i pełen lęku, sięga po środki psychoaktywne, albo ma na przykład każdy suicydalny, wymagający tak naprawdę niezwłocznej interwencji lekarskiej.
Opracowanie dzięki: https://psychoterapiacotam.pl/dla-kogo/psycholog-dla-dzieci-mlodziezy/