Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Czym objawia się zespół cieśni nadgarstka?

zespoł ciesni

Zespół cieśni nadgarstka jest to zaburzenie dotyczące funkcji nerwu pośrodkowego. W większości przypadków jego przyczyna jest niejasna lub nie ma konkretnej przyczyny. Rozwija się poprzez przeciążenie ręki przez wykonywanie często tych samych czynności. Dotyczy to głównie osób, które w swojej pracy skazane są na wykonywanie cały czas tych samych ruchów rękami. Może być to praca przy komputerze, praca w fabryce przy taśmie, a nawet obowiązki domowe. Przyczyną może być także źle zrośnięta kość, zwyrodnienia, zwichnięcia, czy nawet zaburzenia hormonalne. Co ciekawe kobiety bardziej są na to narażone niż mężczyźni. Dolegliwości dotyczą głównie ręki dominującej, czyli najbardziej aktywnej.

Jakie objawy występują przy cieśni nadgarstka?

Objawia się to zawsze bólem i drętwieniem palców, głównie dotyka to kciuka, palca wskazującego, palca środkowego i nawet części palca serdecznego. Na początku dolegliwości występują od czasu do czasu, najczęściej w nocy. Wraz z postępem choroby nasila się częstotliwość bólu, jak i jego zasięg. Potrafi promieniować nawet od przedramienia do barku.

W końcu ból zaczyna się uaktywniać również w ciągu dnia podczas codziennych, prostych i domowych czynności. Zwłaszcza takich, które wymagają precyzji.

W końcowym stadium choroby zaczynają pojawiać się zaniki mięśniowe. Choremu może wydawać się, że ból ustępuje, jednak to oznacza iż powstają zmiany degeneracyjne nerwu pośrodkowego.

Jak powstaje zespół cieśni nadgarstka?

W nadgarstku znajduje się tunel inaczej zwany jako kanał, który biegnie od dołu, a także po bokach kości. We wnętrzu tego tunelu biegną nerwy pośrodkowe, jak i również ścięgna mięśni, które odpowiedzialne są za zginanie palców. Przy ZCN pogrubiają się pochewki, które są na ścięgnach w skutek czego w tunelu nadgarstka robi się ciasno. To powoduje ucisk na włókna nerwowe, a to prowadzi do niedokrwienia i zmian degeneracyjnych. Kiedy ucisk ustaje, wraca poprawne ukrwienie, a nerw się regeneruje.

Przy tworzeniu artykułu korzystano z: https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/reka/zespol-ciesni-nadgarstka/

Jak zapobiec zespołowi cieśni nadgarstka?

Trzeba przede wszystkim pamiętać, o tym, żeby nie nadwyrężać ręki. Starać się zmieniać ręce, jeśli jest to możliwe, zwłaszcza gdy pracuje tylko jedna z rąk. Co najważniejsze, robić przerwy w pracy, jeśli wyczuwa się zmęczenie nadgarstka, a także ból i drętwienie. Obserwować objawy i reagować w odpowiedni momencie, kiedy choroba ma dopiero pierwsze stadium.

Jak leczyć zespół cieśni nadgarstka?

Tę część najlepiej pozostawić specjalistą – ortopedą. Chory powinien zgłosić się do lekarza lub najlepiej do Carolina Medical Center, kiedy zauważy pierwsze niepokojące symptomy. Lekarz po ustaleniu przyczyny oraz choroby zleci potrzebne badania, a także leczenie. Pamiętaj, nie bagatelizuj sygnałów, tylko reaguj natychmiast.

1 komentarz
  1. Agris pisze:

    Warto podjąć odpowiednie leczenie. Nie mówię tutaj o nacinaniu ręki, a o leczeniu metodą BP.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czym objawia się zespół cieśni nadgarstka?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
1