Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Nieinwazyjna wentylacja mechaniczna – zastosowanie

lekarz

Nieinwazyjna wentylacja mechaniczna (NIV – Non-invasive ventilation) to zupełnie nowoczesna i innowacyjna metoda, która coraz powszechniej stosowana jest w leczeniu przewlekłej niewydolności oddechowej. Na czym polega ta metoda? Jakie daje skutki leczenia? Odpowiedz na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Czym jest nieinwazyjna wentylacja mechaniczna?

W pierwszej kolejności zastanówmy się, czym właściwie jest nieinwazyjna wentylacja mechaniczna. Polega ona przede wszystkim na zastosowaniu wentylacji mechanicznej, ale bez konieczności intubowania pacjenta. Niemniej jednak przy stosowaniu tej metody, konieczne jest użycie masek twarzowych, a także nosowych, czy też ustników. Nie jest w tym wypadku konieczne uśpienie osoby chorej. Albowiem może ona normalnie kontaktować się z otoczeniem przyjmować płyny czy też posiłki.

Niemniej jednak zaletą tej metody jest przede wszystkim to, że niwelujemy ryzyko zakażenia, jakie może powstać choćby podczas intubacji. Oczywiście mówimy tutaj o zakażeniu układu oddechowego. Warto również zwrócić uwagę na to, jak wygląda specjalny aparat do wentylacji inwazyjnej. Składa się on przede wszystkim z maski, którą możemy założyć zarówno na nos pacjenta, a także na nos i usta. Maska połączona jest z przewodem, który dostarcza odpowiednie ciśnienie. Przewód z kolei połączony jest ze specjalnym urządzeniem, które ma za zadanie ułatwić dostarczania powietrza do płuc, a także znacznie odciążyć mięśnie oddechowe osoby chorej.

Kto może być leczony za pomocą NIV?

Zastanówmy się, kto może być leczony tą nowoczesną metodą? Przede wszystkim do leczenia przy pomocy NIV kierowani są pacjenci z ostrą niewydolnością oddechową. W Polsce ostatnio uruchomiony został specjalny program POLVENT, którego zadaniem jest właśnie odpowiednie kierowanie pacjentów na terapię z zastosowaniem metody NIV. W ramach tego programu w szpitalach tworzone są specjalnie salę które przeznaczone są właśnie dla pacjentów zmagających się z niewydolnością oddechową.

Zastanówmy się jednak jakie jeszcze osoby powinny być kierowane do leczenia przy pomocy nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej. Przede wszystkim to osoby, które zmagają się z hiperkapniczną niewydolnością oddychania.Wskazaniem, chociaż mniej powszechnie branym pod uwagę, może być również występowanie u chorego hipoksemicznej niewydolności oddechowej. NIV stosowana jest również podczas odzwyczajanie pacjenta od respiratora, na końcowym etapie leczenia również innych chorób. Specjaliści wskazują również na korzyści, jakie wynikają z zastosowania metody NIV u chorych, którzy zmagają się z zapaleniem płuc, a  także z kardiogennym obrzękiem płuc. NIV można również stosować u pacjentów którzy zmagają się z pooperacyjną niewydolnością oddechową, a także takich którzy przeszli poważne i rozległe urazy klatki piersiowej.

Dlaczego warto stosować nieinwazyjną wentylację mechaniczną? Przede wszystkim metoda NIV w znacznym stopniu niweluje ryzyko śmierci pacjenta. Znane są również dane, które wskazują na znaczne mniejsze koszty terapii osób, które zmagają się z niewydolnością oddechową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nieinwazyjna wentylacja mechaniczna – zastosowanie

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0