Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Nie daj się zgadze! Jak zapobiegać i walczyć z pieczeniem w przełyku?

wątroba

Zgaga to jedna z najczęstszych dolegliwości, jaka dręczy nas podczas wakacji. Podczas urlopu często się przejadamy i pijemy sporo alkoholu oraz napojów gazowanych, co skutkuje nie tylko nieprzyjemnym uczuciem ociężałości, ale także pieczeniem w okolicach przełyku i żołądka. Czym jest zgaga i w jaki sposób z nią walczyć?

Czym jest zgaga?

Zgaga to popularna dolegliwość układu pokarmowego, która objawia się pieczeniem w okolicach przełyku i żołądka, wywoływanym powrotem kwaśnej treści żołądka w stronę przełyku. Choć przyczyny zgagi często są bardzo prozaiczne, czasem pieczenie w żołądku czy w przełyku oznaczają wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy lub refluks żołądkowo-przełykowy. Jeżeli odczuwasz zgagę okazjonalnie, nie masz powodów do niepokoju – odpowiednia dieta i preparaty dostępne w aptece powinny Ci pomóc w bardzo krótkim czasie.

Zgaga – łatwiej zapobiegać, niż leczyć

Najważniejsze w walce ze zgagą jest profilaktyka. Aby zapobiegać uczuciu pieczenia, należy dbać o to, aby jeść regularnie i nie przejadać się. Jeżeli często cierpisz z powodu zgagi, zrezygnuj z tłustych, ciężkich potraw i postaraj się wprowadzić do swojego jadłospisu jak najwięcej warzyw. Jedz często, ale małe porcje. Pamiętaj także, że powstawaniu zgagi sprzyja picie napojów gazowanych, alkoholu oraz palenie papierosów. Jeżeli Twój przewód pokarmowy jest wrażliwy, zrezygnuj z takich używek lub zredukuj ich spożycie do minimum. Warto pamiętać, że powstawaniu nieprzyjemnego pieczenia w okolicach żołądka sprzyja także stres oraz noszenie zbyt ciasnych ubrań, które opinają Twój pas.

Kiedy piecze i boli… Co robić kiedy cierpisz z powodu zgagi?

Zgaga sprawia, że nasze samopoczucie wyraźnie się pogarsza, a normalne funkcjonowanie jest utrudnione. Na szczęście, zgagę, która nie jest wywołana zmianami chorobowymi, można leczyć w stosunkowo łatwy sposób. Jeżeli odczuwasz nieprzyjemne pieczenie, wypróbuj naturalne metody, np. wypij napar z mięty lub z dziurawca. Pomocne mogą się okazać zimne kompresy na brzuch oraz słaba herbata z cytryną lub imbirem, która neutralizuje kwas solny w żołądku. Wiesz już, że takie metody nie działają? Udaj się do apteki i poproś o radę farmaceutę. W aptekach znajduje się cały szereg preparatów na zgagę, na gumach do żucia zaczynając, a na tabletkach kończąc.

Co robić, gdy zgaga nie ustępuje?

Jeżeli problemy z pieczeniem żołądka i przełyku utrzymują się przez trzy tygodnie, koniecznie udaj się do lekarza – zgaga może być objawem poważniejszej choroby, która wymaga hospitalizacji i specjalistycznego leczenia. Dodatkowe badania pozwolą wykluczyć ewentualne schorzenia i umożliwią dobór odpowiednich metod zaradczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie daj się zgadze! Jak zapobiegać i walczyć z pieczeniem w przełyku?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0