Do laryngologa zgłaszamy się najczęściej, gdy dolegliwości bólowe dotykają uszu, nosa, krtani lub gardła. Jak wygląda wizyta u laryngologa i kiedy należy się do niego zgłosić? Przede wszystkim do laryngologa należy zgłosić się, kiedy pojawia się ból zatok, zawroty głowy, częsty ból gardła, chrypka lub problemy z chrapaniem. Nie zawsze decydujemy się na wizytę u specjalisty, ponieważ objawy mogą wydawać nam się niezbyt groźne. Zapalenie zatok często mylone jest z przeziębieniem lub grypą, a częste chrapanie nie jest nawet uznawane za objaw chorobowy. Mimo wszystko, jeśli w ciągu roku kilka razy zmagasz się z nawracającymi bólami głowy czy katarem warto sprawdzić, czy za tymi objawami nie kryje się poważniejsze schorzenie.
Jak wygląda wizyta?
Jak w przypadku większości spotkań z lekarzem zawsze zaczyna się od opisu objawów – jest to tak zwane badanie podmiotowe. Zostaniesz poproszony o szczegółowy opis dolegliwości oraz czas ich trwania. W razie potrzeby lekarz zada Ci dodatkowe pytania, które pozwolą na wstępną weryfikację i określenie przyczyny Twoich problemów. Następnie laryngolog obejrzy gardło, nos i jamę ustną za pomocą wziernika nosowego lub endoskopu. Niekiedy konieczne jest przeprowadzanie bardziej złożonej diagnostyki lub drobnych zabiegów. Wtedy lekarz najczęściej korzysta z takich narzędzi, jak:
- Optyki – endoskopu usznego, nosowego lub krtaniowego
- Shaveru laryngologicznego – wykorzystywanego podczas resekcji tkanek w zabiegach otolaryngoligcznych.
- Ssaki medyczne – potrzebne podczas zabiegów.
Jak sprawdzić czy potrzebujesz konsultacji laryngologicznej?
Warto odwiedzić laryngologa przynajmniej dwa razy w roku i wykonać badanie słuchu. Bardzo często jest ono bezpłatne lub można skorzystać z rozsyłanego przez poradnie darmowego zaproszenia. Ze statystyk wynika, że ponad 15% osób pomiędzy 45 a 60 rokiem życia ma niedosłuch, a z wiekiem dolegliwość ta będzie się jeszcze bardziej pogłębiać. Jeśli słyszysz szumy, masz trudności z lokalizacją źródła dźwięku lub pojawia się uczucie zatkanego ucha powinieneś wykonać badania kontrolne.
Pamiętaj! Utrata słuchu jest nie tylko procesem postępującym, ale przede wszystkim nieodwracalnym. Do laryngologa trzeba zgłosić się także z chrapaniem, ponieważ wskazuje to na poważniejszy problem jakim mogą być polipy, skrzywiona przegroda nosowa lub przerośnięta tkanka. Nie wolno też ignorować uporczywego kataru oraz bólu głowy, które mogą wskazywać na pojawienie się ostrego zapalenia zatok przynosowych. Co gorsza nieleczone może przekształcić się w przewlekłe zapalenie zatok, a nawet zapalenie opon mózgowych.