Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Żywność modyfikowana genetycznie (GMO)

żywność GMO

Popularne GMO to nic innego jak organizmy modyfikowane genetycznie. Dużo się o tym mówi w rozmaitych mediach. Nie każdy jednak wie, czym to właściwie jest. Pomożemy Wam zapoznać się z tą tematyką.

GMO to organizmy modyfikowane genetycznie. Ich materiał genetyczny został zmieniony w sposób, który nie zachodzi w warunkach naturalnych. Używany najczęściej pod postacią żywności  lub do produkcji owej żywności. Zaznacza się wówczas, że jest to organizm przeznaczony do użytku spożywczego. Są to zatem produkty składające się całkowicie lub tylko częściowo z GMO.

Żywność modyfikowaną genetycznie można znaleźć właściwie w każdym sklepie spożywczym. Jak ją więc rozpoznać? Powinna być oznakowana jeśli w swoim składzie ma więcej niż 0,9% organizmów genetycznie zmodyfikowanych. Jedynie mięso i produkty odzwierzęce nie muszą posiadać takowego oznakowania.

Rodzaje żywności modyfikowanej genetycznie

  • Żywność, która jest w całości wytworzona za pomocą technik modyfikacji genetycznej. Należą do niej na przykład pomidory i ziemniaki.
  • Żywność, która zawiera przetworzone GMO. Są to na przykład koncentraty zup z pomidorów.
  • Żywność, która jest produkowana wyłącznie z zastosowaniem GMO. Mogą to być na przykład chleby, piwo i wszelkie inne produkty, do których zastosowano drożdże transgeniczne.
  • Żywność, która jest pochodną GMO, lecz nie zawiera ona żadnych komponentów transgenicznych. Należy do nich na przykład olej rzepakowy, który został wytworzony z transgenicznego rzepaku.

Jakie są rodzaje modyfikacji genetycznych?

  • Zmiana aktywności genu w danym organizmie.
  • Dodanie do organizmu jego własnego genu. W jakim celu? By namnożyć pewne właściwości. Stosowane na przykład w celu zwiększenia mleczności bydła.
  • Wprowadzenie do jednego organizmu, genu z innego. Dzięki temu można uzyskać gatunki, które nie istnieją w naturze.

Zalety żywności modyfikowanej genetycznie

  • Dokładne badanie żywności modyfikowanej genetycznie pod kątem jej bezpieczeństwa dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.
  • Rośliny modyfikowane genetycznie mogą być uprawiane w warunkach dla nich nieprzyjaznych.
  • Dzięki GMO można uzyskać lepsze plony zbóż, nawet w przypadku gorszych warunków.
  • Żywność GMO nie musi być pryskana preparatami przeciw szkodnikom.
  • Żywność modyfikowana genetycznie bardzo często posiada znacznie lepsze walory smakowe i/lub zapachowe aniżeli ta tradycyjna.
  • Żywność modyfikowana genetycznie przez znacznie dłuższy czas pozostaje świeża i możliwa do spożycia.
  • Dzięki GMO można skutecznie udoskonalić skład chemiczny produktu.

Żywność modyfikowana genetycznie – wady

  • Żywność modyfikowana genetycznie może przejawiać silne działanie alergizujące.
  • Zaburzenie równowagi w przyrodzie (mogą zaniknąć niektóre gatunki roślin).

Żywność modyfikowana genetycznie musi posiadać odpowiednie etykiety. Człowiek ma wobec tego prawo wyboru między takim pożywieniem, a tym niekonwencjonalnym, ekologicznym. Są także produkty posiadające etykietę, że został on wyprodukowany bez GMO – nie jest to obowiązkowe. Jest to najzwyczajniej wola producenta.

Wielu ludzi boi się korzystać z żywności modyfikowanej genetycznie. Nie wiadomo czy jest to strach przed nowym czy brak dostatecznej wiedzy w tym temacie. Nie można także przewidzieć skutków długotrwałego stosowania żywności modyfikowanej genetycznie, co może wiązać się z negatywnym podejściem niektórych osób do tego tematu.

Polscy rolnicy słyną z uprawiania żywności wyłącznie ekologicznej. Niektórzy nawet zarzekają się, że jeśli po latach okaże się, że produkty modyfikowane genetycznie nie oddziałują negatywnie na zdrowie i życie ludzi, nie zrezygnują z uprawiania ekologicznego.

Żywność modyfikowana genetycznie ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Należy jednak zaznaczyć że, nie został wykryty negatywny wpływ GMO na zdrowie lub życie ludzi i zwierząt.

1 komentarz
  1. Zdrowonaturalnie pisze:

    Może i ma pewne zalety jednakże zawsze będzie miało to zły wpływ na zdrowie ludzkie 🙂 liczy się to co naturalne i nieskalane GMO 🙂 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Żywność modyfikowana genetycznie (GMO)

Artykuł przeczytasz w: 3 min
1