Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Kopi luwak – kawa uwielbiana przez koneserów

jawa kopi luwak

Prawdopodobnie żadna odmiana kawy nie zdobyła tak ogromnego rozgłosu, jak kawa kopi luwak. Stało się tak nie tylko ze względu na rzadkość i niezwykły smak, ale przede wszystkim z racji nietypowego sposobu pozyskiwania ziaren.

Historia kawy kopi luwak

Mówi się, iż w czasach, gdy w Indonezji niderlandzcy koloniści zmuszali tubylców do oddawania zbiorów kawy, miejscowi farmerzy znaleźli sposób, by nie rezygnować z uwielbianego naparu. Zauważyli oni, że łaskuny palmowe, ssaki zwane przez mieszkańców luwak, zjadają wiśnie kawowca, po czym wydalają pestki w nietkniętym stanie. Tubylcy postanowili zbierać, myć, suszyć, a następnie wypalać pozyskane z odchodów zwierzątek ziarna kawowców. Szybko okazało się, że przygotowany z nich napar nie tylko nadaje się do spożycia, ale też jest o wiele lepszy, gdyż kawa zyskała subtelny, przyjemny posmak z dużo mniejszą goryczką. Plotki o kawie kopi luwak szybko się rozpowszechniły i tak stała się ona towarem rozchwytywanym przez koneserów z całego świata.

Szczególna kombinacja

Badając ziarna pozyskane z odchodów łaskunów palmowych, naukowcy zauważyli, że enzymy znajdujące się w żołądkach cywet, przenikają w głąb ziaren i powodują rozpad białek, które wpływają na poziom goryczy. W ten sposób w przewodach pokarmowych ssaków zachodzi specyficzny proces słodowania. Oczywiście ostateczny smak naparu zależy nie tylko od tego procesu, ale też od gatunku kawy, od sposobu jej uprawy czy też od sposobu wypalania i parzenia, niemniej jednak smak kopi luwak jest unikalny.

Dobrze przygotowana kawa kopi luwak jest gęsta, bogata w smaku, intensywna i można w niej wyczuć aromaty orzechów, czekolady, a nawet karmelu, a to wszystko bez nadmiernej goryczy. Jak przygotować taką kawę?

Wybór i zaparzanie kopi luwak

Chcąc wypróbować smak kopi luwak należy zacząć od zakupu oryginalnej kawy. Zachęcamy, by zwrócić uwagę na to, czy kawa posiada certyfikat autentyczności i czy pochodzi z dzikich zbiorów. Niestety popularność i wysokie ceny kopi luwak sprawiają, że niektórzy producenci pozyskują ją w sposób nieetyczny, hodując zwierzęta w klatkach, w nieodpowiednich dla nich warunkach. Warto przy tym wiedzieć, że zwierzęta przebywające na wolności samodzielnie wyszukują najlepsze, najbardziej dojrzałe owoce, co również przekłada się na finalny smak naparu. Efektu tego nie da się osiągnąć, trzymając cywety w klatkach.

Gdy uda się zakupić oryginalną kawę, najlepiej przygotować napar korzystając z alternatywnych metod parzenia kawy. Oznacza to, że świetnie sprawdzi się kafeterka, a oprócz kawiarki również aeropress, drip, chemex lub french press. Tak parzona kawa kopi luwak jest aromatyczna i jednocześnie zawiera optymalną ilość kofeiny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kopi luwak – kawa uwielbiana przez koneserów

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0