
Elegancka zastawa stołowa jest nie tylko funkcjonalna, lecz również cieszy oko. Nikt nie wyobraża sobie chyba formalnego przyjęcia, na którym napoje podaje się w plastikowych kubkach. Na szczęście nic nie zapowiada tego, by jednorazowe wyroby wyprzeć miały tradycyjne naczynia.
Nie tylko z dynastii Ming
Historia porcelany sięga setek lat wstecz. Sam materiał wynaleziony został w VII wieku w Chinach. Jednakże w Europie na pierwszą fabrykę porcelany trzeba było czekać aż do początków XVIII wieku. Nazywana „białym złotem”, popularna ze względu na swoją funkcjonalność i wytrzymałość, szybko zagościła na stołach najmożniejszych mieszkańców kontynentu. Do najsłynniejszych fabryk należały te w Dreźnie i Miśni. Nie mniejszą rozpoznawalnością cieszy się także charakterystycznie zdobiona porcelana angielska. Naczynia często wytwarza się również z fajansu, który jest rodzajem ceramiki o wyglądzie zbliżonym do porcelany.
Towarzysze życia codziennego
Naczynia są bez wątpienia jednymi z przedmiotów najczęściej towarzyszącym nam z życiu codziennym. Każdy z nas je zazwyczaj przynajmniej kilka posiłków dziennie. Odruchowo sięgamy wtedy po talerz. Równie wszechobecne w naszych domach są filiżanki. Od pierwszej porcji kawy z samego rana do ostatniego kubka gorącej herbaty popijanej przed snem przed telewizorem, ich rola jest nie do przecenienia. Kawę czy herbatę pijemy sami lub z przyjaciółmi, przed lub po posiłku, często po kilka razy dziennie. Spotkania przy herbatce czy pogaduchy przy kawie głęboko zakorzeniły się więc w naszej kulturze.
Z uszkiem czy bez uszka?
Starannie wykonane, zdobione ciekawymi wzorami, filiżanki wraz z dobranymi spodkami potrafią stanowić prawdziwą dekorację stołu. Najczęściej spotykane w serwisach stołowych są te białe, czasem ze złotym wykończeniem uszka bądź brzegu. Popularne są również te malowane, najczęściej we wzory inspirowane naturą, takie jak kwiaty lub liście. Do picia niektórych herbat, takich jak na przykład japońska zielona herbata zwana matchą, tradycyjnie używa się charakterystycznych czarek bez uszek. Ciekawostką bowiem jest fakt, że pierwsze filiżanki sprowadzane do Europy właśnie z Japonii nie posiadały w ogóle uszek.
Wartość dekoracyjna
Porcelana to nie tylko naczynia. W wielu domach zaobserwować można porcelanowe figurki, często wywodzące się z uznanych fabryk, tak jak popularna w Polsce fabryka Ćmielów. Jednak niektóre talerze lub filiżanki są tak ładne, że poza funkcją użytkową mogą również służyć do dekoracji pomieszczeń. Największym powodzeniem cieszy się oczywiście porcelana ręcznie malowana. Takim przykładem mogą być często spotykane wyroby angielskie. Charakterystyczne różowe bądź niebieskie zdobienia przedstawiają bogate scenki rodzajowe, krajobrazy lub wzory roślinne.