Łagodny rozrost prostaty to choroba dotykająca ponad 80% mężczyzn powyżej 75. roku życia. Utrudnia codzienne funkcjonowanie, zaburzając prawidłową prace układu moczowo-płciowego. Okazuje się, że odpowiednio dobrana dieta może wspomóc leczenie i zwiększa szanse na opanowanie choroby.
Czym jest łagodny rozrost prostaty?
Prostata, czyli inaczej gruczoł krokowy, znajduję się w miednicy mniejszej, poniżej pęcherza moczowego. Poprzez środek prostaty przebiega część sterczowa cewki moczowej. Zmiana rozmiarów gruczołu krokowego, który z wiekiem w związku ze zmianami hormonalnymi zwiększa swoją objętość, powoduje ucisk na cewkę moczową utrudniając mikcje. Do najczęstszych objawów choroby zaliczamy: częste oddawanie moczu słabym strumieniem, nagłe parcie na mocz (często w nocy), trudności z jego oddawaniem. Jeśli dochodzi do zalegania moczu w pęcherzu, może być to przyczyna infekcji oraz uszkodzenia nerek. W skrajnych przypadkach może dojść do całkowitego zatrzymania moczu. Należy wtedy niezwłocznie udać się na SOR.
Jak leczyć łagodny rozrost prostaty?
Przede wszystkim należy skonsultować się ze specjalistą. Wielu panów unika wizyty lekarskiej, wstydząc się problemu dotyczącego ich seksualności. Warto zdać sobie sprawę, że jest to kłopot bardzo powszechny, a jego zaniedbywanie przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia. W początkowym stadium leczenie najlepiej rozpocząć od zmiany stylu życia i diety. Można także sięgnąć po preparaty pochodzenia roślinnego dostępne bez recepty np. Prostamol Uno. Zaletą tego produktu jest fakt, że ma niewiele działań ubocznych oraz interakcji z innymi lekami. Należy unikać wysokoprzetworzonych produktów, nadmiernej ilości mięsa, utwardzanych tłuszczy roślinnych czy smażonych potraw. Zaniechanie tego zalecenia prowadzi do powstania zaburzeń gospodarki hormonalnej, w tym do insulinooporności oraz spadku poziomu testosteronu, który nasila zaburzenia prostaty. Pomocna w walce z chorobą będzie odpowiednia ilość aktywności fizycznej: minimum 30 minut codziennie.
Jak powinna wyglądać dieta chorego na łagodny rozrost prostaty?
Przede wszystkim powinna spełniać normy zbilansowanej i zdrowej diety z odpowiednią ilością warzyw i owoców (przynajmniej 5 porcji dziennie). Należy dbać o odpowiednią ilość tłuszczy roślinnych dobrej jakości. Dobroczynne działanie mają wielonasycone kwasy tłuszczowe zawarte w oleju lnianym i rybach oraz oliwa z oliwek. Udowodniono także korzystne działanie cynku, który znajdziemy w rybach morskich, owocach morza i pestkach dyni. W profilaktyce łagodnego przerostu prostaty oraz raka prostaty zaleca się spożywanie likopenu – barwnika z grupy karotenoidów. Działa on przeciwutleniająco, redukując ryzyko niekontrolowanego namnażania się komórek. Likopen dostępny jest w grejpfrutach, arbuzach i papryce. Dieta skierowana do pacjentów cierpiących na łagodny rozrost prostaty opiera się głównie na wykluczeniu nadmiernej ilości produktów odzwierzęcych na rzecz warzyw, owoców oraz pełnoziarnistych zbóż i nasion. Wymaga ona dyscypliny i samozaparcia, ale warto pamiętać, że taka dieta wpłynie korzystnie nie tylko na prostatę, ale także na całe nasze ciało.