Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Czy w trakcie karmienia piersią można pić kawę?

kawa

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: tak, można pić kawę, karmiąc piersią. Jednak nie w każdych ilościach i nie w każdych okolicznościach. Przede wszystkim należy sobie zdać sprawę, ze nie o samą kawę tutaj chodzi, a raczej o kofeinę, którą zawiera.

Substancja ta znajduje się jednak nie tylko w kawie, ale także innych produktach. Jak więc nie zaszkodzić niemowlęciu?

Jakie dawki kofeiny można spożywać, karmiąc piersią?

Według badań bezpieczną dawką kofeiny przyjmowanej podczas karmienia piersią jest 300 mg dziennie. Warto jednak i tak rozłożyć sobie tę ilość na cały dzień, a nie przyjmować całości za jednym razem. 300 mg kofeiny znajdziemy w około 440 ml parzonej kawy, co przekłada się na mniej więcej dwie szklanki.

Jak kofeina może działać na niemowlę?

Kofeiny przedostaje się do mleka matki zaledwie jeden procent, ale już to może wpływać na organizm dziecka. Układ trawienny niemowlęcia nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, dlatego właśnie mówi się o tym, że kobiety karmiące powinny bardzo uważnie pilnować swojej diety. Dziecko może negatywnie reagować na przeróżne elementy diety swojej mamy. W przypadku kofeiny jej nadmiar może powodować bóle brzuszka (za sprawą kwaśnego odczynu kawy), trudności z zasypianiem oraz niepokój. Jeśli po wypiciu porannej kawy (https://www.philips.pl/c-e/blog/matka-i-dziecko/karmienie-piersia-a-picie-kawy.html), po którym nastąpiło poranne karmienie maluszka, skutkuje takimi objawami u dziecka, powinnyśmy zaprzestać stosowania nawet dozwolonej dziennej dawki kofeiny. Pamiętajmy przy tym, że organizm dziecka nie potrafi radzić sobie z kofeiną, co sprawia, że pozostaje na dłużej w jego organizmie niż w naszym.

Warto dodać, że mitem jest pogłoska, jakoby kawa zmniejszała ilość mleka w piersiach. To twierdzenie należy odrzucić jako błędne, bo niepoparte żadnymi badaniami.

W czym jeszcze znajdziemy kofeinę?

Kofeina jest substancją pobudzającą. Znajdujemy ją także w czekoladzie. Choć trudno będzie przedawkować kofeinę samą czekoladą, jeśli będziemy pić kawę i jeść czekoladę, wtedy możemy z łatwością przekroczyć dozwoloną dzienną dawkę. Oprócz tego wystrzegajmy się nadmiernych ilości czarnej herbaty oraz coca-coli czy napojów energetycznych, nawet tych, które rzekomo nie zawierają kofeiny. Guarana oraz tauryna to również substancje pobudzające, które mogą negatywnie wpływać na samopoczucie dziecka. Ostatecznie wystrzegajmy się leków na przeziębienie z wszelkimi substancjami pobudzającymi. Zawsze przed ich zażyciem przeczytajmy ulotkę.

Jak cieszyć się smakiem kawy mimo wszystko?

Kawę można pić bezkofeinową, jest też kawa zbożowa, która jest specyficzna w smaku, ale być może się w niej rozsmakujemy. Możemy też rozcieńczać kawę mlekiem, które sprawi, że kawa będzie słabsza i łatwiejsza do przetrawienia. Warto także przy regularnym piciu kawy dbać o odpowiednią suplementację magnezu, aby w pokarmie dziecka nie zabrakło tego ważnego minerału. Kawa nie jest w końcu najzdrowsza i wypłukuje z naszego organizmu ważne substancje. Oczywiście warto też pic kawę wysokiej jakości. To również może wpłynąć nie tylko na jej smak, ale także jej potencjalną szkodliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czy w trakcie karmienia piersią można pić kawę?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0