Cukrzyca typu II to choroba, która występuje głównie u osób dorosłych, chociaż można ją także zaobserwować u dzieci. Cukrzycę coraz częściej nazywa się chorobą cywilizacyjną – diagnozuje się ją u coraz większej liczby osób. Przyczyn wystąpienia cukrzycy typu II można upatrywać w czynnikach genetycznych – choroba często jest dziedziczona. Znaczenie ma jednak również nasz tryb życia. Ten typ cukrzycy jest często powiązany z otyłością.
Cukrzyca typu II – objawy
Ten typ cukrzycy może rozwijać się latami, nie dając żadnych objawów. Kiedy trzustka nie jest już w stanie sama sobie poradzić z utrzymaniem prawidłowego poziomu glukozy we krwi, organizm zaczyna nam wysyłać niepokojące objawy:
- nadmierne pragnienie,
- oddawanie zwiększonej ilości moczu,
- osłabienie organizmu,
- powracające zapalenia układu moczowego.
Jeśli zaobserwujemy u siebie takie objawy lub jesteśmy w grupie ryzyka, zgłośmy się do lekarza specjalisty, który zleci stosowne badania i, w razie potrzeby, zaordynuje leczenie. Możemy się spodziewać badania glukozy we krwi. Normy badane na czczo powinny zmieścić się w granicy 70-99 mg/dl. Jeżeli poziom glukozy przekracza zalecane normy, należy rozpocząć leczenie i stałą kontrolę. Nieleczona i zaniedbana cukrzyca prowadzi do wielu zagrażających życiu powikłań.
Cukrzyca typu II – jak sobie radzić?
Cukrzyca typu II najczęściej związana jest z niezdrowym trybem życia. Niezdrowa dieta to błąd numer jeden. Żeby poradzić sobie z objawami i kontrolować poziom cukru we krwi, należy zmienić swoje przyzwyczajenia. Na początek dobra dieta i aktywność fizyczna.
Odpowiednia dieta ma pomóc w walce z otyłością. Należy zmniejszyć kaloryczność spożywanych posiłków. Aby zapobiec wahaniom glikemii, należy wprowadzić 5-6 posiłków spożywanych regularnie. Węglowodany proste trzeba zamienić na te złożone z niskim indeksem glikemicznym, czyli zacząć spożywać produkty zbożowe pełnoziarniste. Do naszej diety wprowadzamy też surowe warzywa. Zrezygnujmy z tłustych mięs, kiełbas czy parówek, zamieńmy je na mięso drobiowe i ryby. Ograniczamy owoce, unikamy białego pieczywa, słodyczy. Uważajmy również na alkohol, bowiem jego spożycie może doprowadzić do hipoglikemii, czyli nadmiernego obniżenia glukozy we krwi.
Aby poprawić metabolizm węglowodanów, możemy wprowadzić do naszej diety produkty z wyciągiem morwy białej, która korzystnie wpływa na produkcję insuliny, dzięki czemu wspiera prawidłowy poziom glukozy we krwi. Wyciąg z morwy białej, chociażby takiego typu jak tutaj, to świetne wsparcie organizmu wspomagające metabolizm węglowodanów w organizmie.
Znajdźmy także czas na wprowadzenie w nasz rytm dnia chociaż trochę aktywności fizycznej. Pomoże nam to w walce z otyłością.
Oczywiście musimy pozostawać pod stałą opiekę lekarza i stosować się do wszystkich jego zaleceń. W leczeniu cukrzycy typu II diabetolog na początku przepisze tabletki, które mają za zadanie pomóc w walce z insulinoopornością. Jeżeli pomimo stosowania tabletek i odpowiedniej diety nie udaje się wyregulować poziomu glukozy we krwi, lekarz przepisuje insulinę.
Edukacja w cukrzycy jest bardzo ważna, pacjent powinien sam mierzyć sobie poziom glukozy za pomocą gleukometru, wykonywać okresowe badania. Jeżeli chory będzie współpracował z lekarzem, stosował się do zaleceń, uniknie wielu poważnych powikłań, które niesie za sobą cukrzyca typu II.