Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Czystek – po przeczytaniu tego tekstu na pewno go kupisz!

czystek

Zioła i napary z nich zrobione są stosowane przez ludzkość od zarania dziejów. Wraz z intensywnym rozwojem medycyny, który nastąpił dopiero w dwudziestym wieku, rozwinął się przemysł farmaceutyczny oferujący niezliczoną ilość syntetycznych leków, witamin oraz suplementów diety. Zioła zostały nieco zapomniane i odsunięte na dalszy plan. Jednak w ostatnich latach wracają do łask. By wspomóc swoje zdrowie coraz częściej i chętniej sięgamy po dary natury. Jednym z takich ziół jest czystek. Podpowiemy, dlaczego warto zacząć go stosować.

Czystek z łaciny Cistus incanus to rodzaj krzewu z rodziny czystkowatych. Liczy ponad pięćdziesiąt gatunków i mieszańców międzygatunkowych. Przyjmuje się, iż pochodzi on z rejonu basenu Morza Śródziemnego – w stanie naturalnym można go spotkać w Grecji, Turcji, na wyspach Kanaryjskich oraz w Azji Zachodniej. Nie zmienia to jednak faktu, iż z powodzeniem jest uprawiany na całym świecie, także w Polsce. Lecznicze właściwości czystka znane były już w starożytności. Wzmianki o stosowaniu naparu z czystka jako specyfiku poprawiającego nastrój i dodającego odwagi, odnotowano już w czwartym wieku przed naszą erą.

Korzyści spożywania naparu z czystka

Wyniki laboratoryjnych badań czystka potwierdziły szereg jego właściwości prozdrowotnych, takich jak silne działanie przeciwzapalne, antywirusowe i antybakteryjne. Okazało się, iż roślina ta jest bogatym źródłem polifenoli, które działają antyoksydacyjnie. Chronią nas przed działaniem wolnych rodników odpowiedzialnych za proces starzenia oraz za powstawanie wielu różnych chorób. Polifenole działają antynowotworowo – chronią przed rakiem płuc, żołądka, jelit, trzustki, prostaty, wątroby i skóry. Czystek zawiera więcej antyoksydantów niż zielona herbata, czy sok z cytryny). Napar z czystka usuwa z organizmu metale ciężkie (wyjątkowo łatwo wiąże kadm). Z tego powodu jest polecany osobom palącym – mówi Michał Pelc z delikatesów internetowych drpelc.pl. Ma działanie antyalergiczne, a poprzez swoje właściwości rozpuszczania zatorów i zakrzepów ułatwia prewencję choroby niedokrwiennej serca. Dzięki właściwościom antybakteryjnym czystka, napar z tego zioła to doskonała naturalna i ekologiczna alternatywa dla płynów do płukania jamy ustnej.

Jak przygotować napar?

Przygotowanie naparu z czystka jest banalnie proste. Wystarczy czubata łyżeczka suszu na szklankę wrzątku. Czystek należy zaparzać pod przykryciem przez osiem do dziesięciu minut. Jak podkreśla nasz ekspert, taki napar najlepiej smakuje z miodem lub syropem z agawy.

Smaczna, niedroga i zdrowa herbata z czystka może być idealnym sposobem na wiosenne oczyszczenie i nabranie sił. Czystek powinien więc niezwłocznie zadomowić się w naszych kuchennych szafkach.

1 komentarz
  1. Daria pisze:

    Bardzo fajny post, a przepis na napar jest ciekawy, musze go spróbować 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czystek – po przeczytaniu tego tekstu na pewno go kupisz!

Artykuł przeczytasz w: 2 min
1