Detektyw to zawód, który współcześnie budzi coraz większe zainteresowanie i popularność. Być może to sprawa kreowania tejże profesji w filmach czy książkach. W praktyce jednak zawód ten również jest niezwykle inspirujący, co sprawia, że coraz większa ilość ludzi pragnie w nim pracować. Czy praca detektywa jest niebezpieczna? Czy może pozwolić sobie na działania bez żadnych konsekwencji? Czy wszystkie metody są w tej pracy dozwolone, aby osiągnąć cel? Sprawdź co może a czego nie może w czasie wykonywania obowiązków detektyw.
Detektyw z przygotowaniem
Obowiązki detektywa są bardzo różnorodne i zależy to w głównej mierze od agencji, w której pracuje. Jednakże zanim zaczniemy wykonywać tego typu obowiązki i zadania należy zdobyć licencję do wykonywania zawodu. Aby było to możliwe musimy nie tylko przejść odpowiedni kurs, być niekaralni, posiadać obywatelstwo polskie oraz ukończony dwudziesty pierwszy rok życia. Naturalnie należy wyróżniać się bardzo dobrą, a wręcz nienaganną opinią, którą wydaje komendant powiatowy lub miejski Policji. Zawód ten wymaga również adekwatnych cech fizycznych i psychicznych, dlatego przyda się oświadczenie lekarskie. Jeśli jednak już spełnimy wszystkie kryteria, otrzymamy upragnioną licencję, warto wiedzieć jakie kroki w swej codziennej pracy możemy podejmować, a jakich powinniśmy unikać, aby nie ponieść negatywnej odpowiedzialności.
Jakie prawa i obowiązki posiada detektyw?
Jakie prawa w pracy ma detektyw? To pytanie jest niezwykle istotne, dlatego warto wiedzieć, że do praw, możliwości i obowiązków detektywa odnoszą się przepisy zawarte w ustawie z dnia 6.07.2001 r. o usługach detektywistycznych. Między innymi w szóstym artykule przeczytamy, iż detektywa obowiązują zasady etyki, lojalności wobec zleceniodawcy sprawy, a także utrzymanie tajemnicy. Dodatkowo detektyw nie może używać metod lub środków technicznych, które mają oddziały uprzywilejowane na przykład wojsko, lub policja. Jeśli ta zasada zostanie złamana detektywowi grozi nawet trzy lata pozbawienia wolności.
Detektyw w swej pracy zbiera więc przede wszystkim informacje o osobach, dlatego jest zobowiązany do zachowania ścisłej tajemnicy. Nawet po zakończeniu sprawy ma on obowiązek pozostać lojalnym wobec zwierzchnika. Warto wspomnieć, że detektyw nie ma również dostępu do baz danych, używanych przez policję. Posiada jednak bardzo mocno rozbudowaną sieć kontaktów, co pozwala mu zbierać adekwatne informacje. Istotne jest również poszanowanie praw człowieka i obywatela, co oznacza, że nie może on rewidować podejrzanego czy też jego mieszkania.
Więcej o pracy detektywa znajdziesz na http://www.detektyw.com.pl/warszawa