Zgaga to nieprzyjemne pieczenie w okolicach mostka i przełyku. Jej główną przyczyną jest refluks żołądkowo-przełykowy, a więc cofanie się soków żołądkowych do przęeyku. Jakie są przyczyny tej dolegliwości? Jakie są sposoby przeciwdziałania zgadze?
Jakie są przyczyny powstania zgagi?
Bezpośrednią przyczyną pojawienia się zgagi jest choroba refluksowa, a więc cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Jest to więc zaburzenie funkcji przełyku, za którą odpowiedzialny jest zwieracz – zarzuca pokarmy do wnętrza układu. Innym powodem zgagi może być przepełnienie żołądka bądź pospieszne, a zarazem niedokładne, przeżucie pokarmu.
Jak rozpoznać zgagę?
Gdy zgaga dokucza bez przerwy, należy wykonać specjalistyczne badanie, które pomoże sprecyzować przyczynę tej dolegliwości. Lekarze bardzo często wykorzystują w diagnostyce gastroskopię. Przez przełyk osoby badanej wprowadzany jest przewód, na którego końcu umieszczona jest kamerka. To właśnie dzięki niej na ekranie widoczna jest śluzówka żołądka oraz dwunastnica, co pomaga w dokładnym rozpoznaniu. Często lekarze podczas gastroskopii pobierają wycinek do badania, szczególnie jeśli występują wrzody, które często przekształcają się w raka. Pobrany wycinek pomaga także zdiagnozować obecność Helicobacter pylori.
Dodatkowym badaniem jest prześwietlenie przewodu pokarmowego, które stosuje się przy podejrzeniu wrzodów. Przed badaniem należy wypić kontrast, podobnie jak w przypadku tomografii komputerowej, którą także wykorzystuje się w podobnych przypadkach.
Jak zapobiec pojawieniu się zgagi?
Istnieje wiele czynności, które mogą zmniejszyć ryzyko pojawienia się zgagi. Należą do nich:
- picie niegazowanej wody przed posiłkiem;
- umiarkowane i prawidłowe odżywianie;
- utrzymywanie właściwej wagi;
- zażycie środków ułatwiających trawienie;
- ograniczenie jedzenia tłuszczów;
- jedzenie małych porcji, ale częściej;
- ograniczenie napojów gazowanych;
- unikanie: czekolady, kawy, czosnku, cytrusów;
- rzucenie palenia.
Jak wygląda leczenie zgagi?
Bywają sytuacje, kiedy nawet przy zastosowaniu większości środków zapobiegawczych, i tak dopada nas zgaga. Pacjentom przypisuje się leki zobojętniające kwaśną treść żołądkową. W aptece dostępne jest wiele preparatów, które hamują produkcję kwasu żołądkowego, jak np. polprazol max.
W przypadku przewlekłej zgagi, która nie oznacza czegoś poważniejszego, można stosować leki dostępne bez recepty. Preparaty te wykazują bardzo zbliżone do siebie działanie zobojętniające kwas żołądkowy. Tabletki sprawiają, iż błona śluzowa przełyku, żołądka i dwunastnicy zostaje powleczona przez ochronną warstwę, która powoduje, iż kwas żołądkowy nie dociera do niej. Preparaty bez recepty wpływają także na redukcję gazów nagromadzonych w żołądku, a więc niwelują uczucie pełności. Jednak nie należy nadużywać tych preparatów ani stosować ich okazyjnie. Aby leki miały pożądany skutek, należy zużyć całe opakowanie, sporadyczne przyjmowanie może doprowadzić do wzmożonego wytwarzania kwasu żołądkowego.