Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Zapalenie jamy ustnej – co robić?

ból zęba

Krwawienie dziąseł, często niestety lekceważone i bagatelizowane przez większość osób w różnym wieku, jest pierwszym, niepokojącym sygnałem, który często świadczy o zmianach chorobowych zachodzących w organizmie. Może być objawem różnych dolegliwości oraz chorób takich jak między innymi: cukrzyca, niedobór witamin i minerałów, zaburzenia pracy wątroby, zaburzenia krzepliwości krwi, anemia czy zapalenie dziąseł i przyzębia, dlatego wymaga konsultacji z lekarzem ogólnym lub stomatologiem.

Objawy zapalenia dziąseł

Piękny, zdrowy uśmiech odsłaniający zdrowe i lśniące bielą zęby przyciąga wzrok, wzbudzając sympatię i zainteresowanie, stając się wizytówką zarówno kobiet jak i mężczyzn. Zdecydowana większość osób troszczy się głównie o zęby, zapominając jednak o dziąsłach, które odpowiednio zadbane stanowią silny i stabilny fundament dla zębów. W trakcie codziennej pielęgnacji jamy ustnej dosyć często pojawia się krwawienie dziąseł, wynikające zwykle z nieodpowiedniego, zbyt mocnego szczotkowania zębów lub niewłaściwej szczoteczki do zębów o twardym włosiu, dlatego warto przede wszystkim dokonać wymiany akcesoriów do higieny jamy ustnej. Krwawienie dziąseł najczęściej jednak jest pierwszym, charakterystycznym objawem zapalenia dziąseł, któremu towarzyszy między innymi: opuchlizna, obrzęki, charakterystyczne zmiany barwy dziąseł oraz nieprzyjemny, dotkliwy ból, nasilający się głównie podczas szczotkowania, nieprzyjemny zapach z ust, a nawet rozchwianie zębów.

Profilaktyka i leczenie kluczem sukcesu

Tajemnica sukcesu zdrowych i mocnych zębów oraz dziąseł stanowi odpowiednia profilaktyka, obejmująca odpowiednią pielęgnację i higienę jamy ustnej, której podstawę stanowi właściwe szczotkowanie zębów przy użyciu produktów wysokiej jakości znanych i renomowanych marek. Wśród kosmetyków do higieny jamy ustnej nie może zabraknąć, obok szczoteczki i pasty do zębów, również płynu do płukania jamy ustnej oraz nici dentystycznych, które umożliwią dokładne i skuteczne oczyszczenie trudno dostępnych przestrzeni między zębami. Niezwykle ważnym elementem pielęgnacji jamy ustnej są również regularne wizyty w gabinecie dentystycznym, gdzie doświadczony stomatolog dokona oceny stanu uzębienia, w razie konieczności oczyści płytkę nazębną ze zbędnego kamienia i zaleci stosowanie ściśle określonych produktów jak również zauważy pierwsze, niepokojące zmiany świadczące o zapaleniu dziąseł. Sposób i metoda leczenia zapalenia dziąseł zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby oraz rodzaju uszkodzeń w dziąsłach. W pierwszym etapie choroby wystarczy usunięcie zanieczyszczeń płytki nazębnej, natomiast w bardziej zaawansowanych przypadkach konieczna jest antybiotykoterapia, a nierzadko również podawanie pacjentowi odpowiednich preparatów wzmacniających układ odpornościowy. Brak profilaktyki lub nieleczone zapalenie dziąseł prowadzi nie tylko do ubytków w jamie ustnej, ale również nieodwracalnych zmian innych powikłań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapalenie jamy ustnej – co robić?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0