Ponad połowa wizyt w przychodniach, szczególnie pediatrycznych dotyczy infekcji gardła. Angina, jest jedną z tych infekcji, która wydają się być łatwa do rozpoznania. Najczęściej, kiedy u dziecka pojawia się biały, ropny nalot na migdałkach – wiemy, że infekcja może być spowodowana przez bakterie. Jednak nie wszystkie objawy anginy są tak oczywiste. U dzieci, zanim pojawią się zmiany w gardle, infekcja paciorkowcami wywołującymi anginę może spowodować ból brzucha czy wymioty. Szybka konsultacja z lekarzem jest w tym momencie kluczowa, ponieważ tylko przyjęcie antybiotyku zahamuje infekcję i ograniczy powikłania. Sprawdź, co może wskazywać na rozwijającą się anginę.
Objawy anginy – co sprawdzić?
Mimo, że anginę uznaje się za łatwą do rozpoznania – jest to mylne przekonanie. Po pierwsze, nie zawsze pierwsze objawy bakteryjnej infekcji gardła są charakterystyczne. Po drugie, w wielu przypadkach „symptomy anginowe”, mogą być mylące i możemy mieć do czynienia z infekcją np. wirusem EBV (wirus mononukleozy zakaźnej).
Co zrobić, aby sprawdzić czy może rozwijać się angina?
Sprawdź, czy pojawiły się objawy anginy wskazujące na zakażenie bakteryjne gardła.
1. Zobacz czy występują zmiany w obrębie błony śluzowej gardła i migdałków
Pierwsze, co przychodzi nam na myśl to biały nalot na migdałkach. Pojawiające się na podniebieniu wybroczyny oraz naloty włóknikowe w kryptach migdałków, świadczą o rozwijającym się zakażeniu. Ból i obrzęk gardła utrudniają przełykania. Czasem ból jest promieniujący do uszu.
2. Sprawdź, węzły chłonne
Węzły chłonne w przypadku anginy są znacznie powiększone i tkliwe. Najczęściej powiększają się węzły szyjne przednie oraz podżuchwowe.
3. Zmierz temperaturę
W przypadku rozwijającej się anginy, szybko dochodzi do podniesienia temperatury ciała i pojawienia się gorączki. Temperatura zazwyczaj przekracza 38oC i towarzyszą jej dreszcze.
Jakie objawy wskazują, że to nie angina?
To bardzo ważne, aby pamiętać, że infekcja gardła może być również następstwem przeziębienia. Jeżeli oprócz gorączki, powiększonych węzłów chłonnych i nalotu w gardle pojawiają się takie objawy jak kaszel, katar czy bóle mięśni – jest duże prawdopodobieństwo, że chorobę wywołał wirus.
Wymioty i ból brzucha, jaki może być nietypowy początek anginy?
Angina rozwija się nagle i bardzo szybko. Jednak nie zawsze jej początek daje objawy typowe dla tej infekcji. Bardzo często w pierwszej kolejności mogą pojawić się symptomy ze strony przewodu pokarmowego.
Ból brzucha, wymioty i nudności mogą być więc objawem zakażenia gardła paciorkowcem!
Niestety, najczęściej u dzieci takie objawy są mylnie interpretowane jako grypa żołądkowo-jelitowa czy zatrucie. Jednak po zajrzeniu do gardła okazuje się, że jest ono silnie przekrwione i zaczerwienione. W tym przypadku charakterystyczny nalot na migdałkach, choć silnie wskazuje na bakteryjną anginę – nie zawsze się pojawia, więc nie może być objawem rozstrzygającym. Brak nalotu na migdałkach nie oznacza braku anginy!
Policz punkty i sprawdź, czy objawy wskazują na anginę
Skala Centora/McIsaaca to system punktowy, który pomaga w ustaleniu czy przyczyną infekcji gardła może być angina. Jest on stosowany często przez lekarzy. Za każdy parametr dostajesz jeden punkt (1 pkt).
- gorączka powyżej 38oC (1 pkt)
- brak kaszlu (1 pkt)
- powiększone węzły chłonne przednie szyjne (1 pkt)
- nalot na migdałkach (1 pkt)
- wiek 13-14 lat (1 pkt)
Jeżeli wynik wynosi więcej niż 2 pkt, występuje prawdopodobieństwo rozwoju anginy.
W takim przypadku, należy wykonać wymaz z gardła albo szybki test na paciorkowce z wymazu z gardła (wykona go lekarz lub zrobisz go samodzielnie, testem z apteki). Wynik pozytywny wymazu z gardła wskazujący, że przyczyną infekcji są bakterie – potwierdza anginę, więc konieczne jest zastosowanie do leczenia antybiotyku.