Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Uraz akustyczny jako konsekwencja ekspozycji na hałas

hałas

Uraz akustyczny to uszkodzenie słuchu spowodowane nagłym bądź częstym narażaniem słuchu na hałas przekraczający 130 dB.

Uraz akustyczny jako konsekwencja ekspozycji na hałas

Uraz akustyczny to uszkodzenie słuchu spowodowane nagłym bądź częstym narażaniem słuchu na hałas przekraczający 130 dB. Uszkodzenie słuchu spowodowane np. wybuchem petardy czy wystrzałem z broni palnej to tzw. szok akustyczny. Jeżeli nasz słuch wystawiony jest na długotrwały i regularny hałas, związany np. z wykonywaną profesją czy nawet słuchaniem muzyki przez słuchawki na wysokim poziomie głośności, może dojść do przewlekłego urazu akustycznego. W obu przypadkach dochodzi do uszkodzenia części ucha wewnętrznego (tzw. narząd Cortiego) bądź do przerwania powłoki błony bębenkowej. Każdy z tych urazów może być przejściowy bądź trwały, a ryzyko jego wystąpienia zwiększa się u osób w podeszłym wieku, po operacjach otolaryngologicznych, ze zmianami zapalnymi ucha środkowego, a także jeżeli w rodzinie wystąpiły lub występują genetyczne wady słuchu. Objawami, które powinny zwrócić uwagę są szum w uszach, pogorszone słyszenie, ból, krwawienie z ucha czy głuchota. Jeżeli zaobserwujemy jakikolwiek z tych objawów, należy niezwłocznie udać się do lekarza!

Zapobieganie

O ile szokowi akustycznemu nie zawsze jesteśmy w stanie zapobiec, możemy pamiętać o kilku prostych zasadach dbania o nasz słuch, aby przeciwdziałać
przewlekłemu urazowi akustycznemu. Najprostszą metodą jest unikanie częstego i długotrwałego przebywania w hałaśliwym otoczeniu. Jeżeli jednak nie jesteśmy w stanie uniknąć hałasu z racji wykonywanego zawodu bądź pasji (muzyka, motocykle, wydarzenia sportowe) dobrym sposobem jest nabycie ochronników. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tzw. stoperów, od małych, dousznych korków, po duże ochronniki BHP w formie słuchawek. Dla każdej profesji stworzone są odpowiednie stopery, które zapewniają właściwe wyciszenie. Niezbędna do ochrony słuchu jest także higiena uszu. Bawełniane pałeczki są popularną, lecz odradzaną przez laryngologów metodą czyszczenia uszu, gdyż wpychają woskowinę w głąb kanału słuchowego, co może prowadzić do jego zatkania. Ponadto umieszczanie jakiegokolwiek przedmiotu w uchu może spowodować uszkodzenia jego delikatnych tkanek. Zakupienie płynu rozpuszczjącego woskowinę, to zdecydowanie lepsze i bezpieczniejsze rozwiązanie.

Aby zapewnić jak najlepszą ochronę swoich uszu oraz słuchu, należy pamiętać o wykonywaniu badań raz do roku. Wczesna diagnoza i szybka reakcja na ewentualne choroby czy uszkodzenia, znacznie zwiększają powodzenie leczenia. Jakiekolwiek niepokojące objawy również powinny być niezwłocznie skonsultowane z lekarzem specjalistą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uraz akustyczny jako konsekwencja ekspozycji na hałas

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0