Szacuje się, że problem niewydolności żylnej kończyn dolnych może dotykać blisko 30% kobiet i prawie 17% mężczyzn pochodzących z obszarów o wysokim poziomie uprzemysłowienia. Istnieje spore grono czynników ryzyka, które może powodować jej rozwój.
Czym jest skleroterapia?
Powyższym mianem określa się jeden z zabiegów, który jest powszechnie wykorzystywany we flebologii i medycynie estetycznej. Obliteracja, skleroterapia czy też po prostu wstrzykiwanie jest sposobem przeciwdziałania przewlekłej niewydolności żylnej, który pozwala ograniczyć konieczność poważnej interwencji chirurgicznej. Specjaliści z Horizon Medical Center rekomendują ten zabieg jednakowo kobietom i mężczyznom, którzy pragną zadbać o prawidłowy stan naczyń żylnych oraz odpowiednią estetykę skóry.
Przyczyny i objawy skleroterapii
Wśród głównych przyczyn skleroterapii wymienia się:
– Brak regularnej aktywności fizycznej
– Wielogodzinną pracę na stojąco
– Stres
– Złą dietę
– Nadmierną masę ciała
– Postępujący proces starzenia się organizmu
Do głównych objawów wskazujących na problemy naczyń żylnych w nogach zalicza się popularne oraz szpecące skórę żylaki, owrzodzenia lub drobne pęknięcia określane mianem pajączków. Warto jednak zawczasu je zniwelować i zapobiec ich dalszemu rozwojowi. Dzisiejsza medycyna na to pozwala i jak się okazuje z naprawdę wymiernym skutkiem.
Na czym polega zabieg skleroterapii?
Obliteracja to nic innego jak nakłuwanie niezwykle cienką igłą patologicznie rozszerzonych struktur naczyniowych, które stanowią przyczynę nadmiernego przepływu krwi. Lekarz wprowadza do patologicznie zmienionych naczyń środek chemiczny, który ma za zadanie wywołać stan zapalny i powolne powstawanie włókniejącej skrzepliny. Z czasem i po ponownych zabiegach światła naczyń ulegają zamknięciu czyli wspomnianej obliteracji. Skleroterapia trwa 60 minut, a przed jej wykonaniem niezbędne jest przeprowadzenie badania USG Dopplera.
Dla kogo skleroterapia? Wskazania i przeciwwskazania
Wstrzykiwania są rekomendowane przede wszystkim dla osób ze zmianami w obrębie naczyń krwionośnych, zwłaszcza żylaków i popularnych pajączków (teleangiektazji). Zabiegi skleroterapii stosuje się również w przypadkach niewydolności żył, owrzodzeń żylakowych czy hemoroidów. Obliteracja nie jest jednak dla każdego. Do przeciwwskazań można zaliczyć:
– Ciążę
– Choroby tkanki łącznej
– Zakrzepicę żył głębokich
– Przewlekłą niewydolność żylną
– Obrzęki chłonne
Czy skleroterapia jest bolesna?
Zabieg być może wydaje się przerażający, ale to tylko pozory. Obecnie flebolodzy i specjaliści z zakresu medycyny estetycznej wykorzystują niezwykle cienkie igły, które powodują delikatne ukłucie. Skleroterapia jest zwykle przeprowadzana pod miejscowym lub zewnątrzoponowym znieczuleniem. Lek pozostający w naczyniach po uprzednim wprowadzeniu nie wywołuje nawet najmniejszego dyskomfortu. Sytuacja wydostania się środka chemicznego poza światło naczyń stanowi jednak bardzo mały odsetek przypadków.
Zapraszamy na konsultację merytoryczną:
Horizon Medical Center
Domaniewska 39A, Warszawa
(Horizon Plaza)
kom.: +48 509 461 432