Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Profilaktyka w chorobie zakrzepowo zatorowej

kobieta

Groźne przypadłości spędzają sen z powiek niejednej osobie. Choroba zakrzepowo zatorowa to jedna z tych dolegliwości, które naprawdę mogą być niebezpieczne dla życia. Zdecydowanie częściej jest znana pod nazwą zakrzepicy, co roku zbierającej ogromne żniwo. Warto wiedzieć, jak się przed nią ustrzec i czego unikać, by jej objawy się nie nasilały, poważnie zagrażając zdrowiu.

Kto znajduje się w grupie ryzyka?

Choroba zakrzepowo zatorowa może wystąpić tak naprawdę u każdego, jednak są pewne grupy wykazujące do niej szczególne predyspozycje. Przede wszystkim, większe ryzyko wystąpienia zakrzepicy pojawia się u osób, które odbyły zabieg chirurgiczny.

W ich przypadku należy rozpocząć działania profilaktyczne już na parę dni przed planowaną operacją bądź w kilka godzin po jej wykonaniu. Najczęściej kończy się z nimi do momentu, w którym pacjent odzyskuje pełną ruchomość. Wyjątek stanowią procedury ortopedyczne.

Ryzyko pojawienia się choroby zakrzepowo zatorowej podnosi się także w przypadku chorych, cierpiących na rozmaite nowotwory (prawdopodobieństwo zapadnięcia na zakrzepicę jest aż sześciokrotnie większe niż u osób w pełni zdrowych).

Najczęściej jednak choroba zakrzepowo zatorowa dotyka osób, mających raka przewodu pokarmowego, płuc, układu krwiotwórczego lub mózgu. Zatorowość płucna może też wystąpić u kobiet w ciąży, szczególnie podatnych na tę dolegliwość.

Tego powinieneś unikać

Warto wiedzieć, czego należałoby unikać bądź zaniechać, by nie zapaść na zakrzepicę. Przede wszystkim, czujność powinny zachować osoby, prowadzące siedzący tryb życia.

Jeśli w pracy znajdują się cały czas w jednej pozycji, najlepiej jeśli od czasu do czasu wstaną, przejdą się po pomieszczeniu i poruszają palcami od stóp. Najlepiej, jeśli w trakcie siedzenia pozbędą się nawyku krzyżowania nóg.Trzeba być też ostrożnym podczas długiej podróży autokarem czy innym środkiem transportu, w którym nie będziesz mieć możliwości rozprostowania nóg.

Najlepiej zdąć wtedy buty i pić dużo wody, by uzupełniać regularnie płyny. Jeśli natomiast ktoś wie o swoich skłonnościach do żylaków, musi koniecznie pamiętać o systematycznym noszeniu rajstop uciskowych.

Jak leczyć?

Warto wiedzieć, że zarówno na etapie profilaktyki, jak i leczenia choroby zakrzepowo zatorowej wykorzystuje się środki przeciwzakrzepowe. Wykorzystuje się je więc również wówczas, gdy chce się zapobiec zapadnięciu na to schorzenie.

Jeśli pacjent nie może być poddany terapii lekami przeciwzakrzepowymi, wykorzystywane są urządzenia mechaniczne, takie jak chociażby pompy żylne na stopy.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat zakrzepicy, zajrzyj koniecznie na: https://www.zakrzepica24.pl/o-zakrzepicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Profilaktyka w chorobie zakrzepowo zatorowej

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0