Dbanie o oczy jest szczególnie ważne, zwłaszcza jeśli pracujesz wiele godzin przed komputerem albo często przebywasz w zadymionych pomieszczeniach. Dobra kondycja wzroku niesie ze sobą wiele korzyści. Gdyby nie wzrok, nie dostrzegalibyśmy otaczającego nas świata. Jak zatem dbać o wzrok? Okulista wyjaśnia wszelkie wątpliwości.
Okulista podpowiada: 3 najważniejsze ćwiczenia na oczy
Zmęczonym oczom trzeba poświęcić wyjątkowo dużo uwagi. Możesz to zrobić, dzięki kilku prostym ćwiczeniom. Twoje oczy za to podziękują. Okulista jest zadania, żeby pamiętać o:
- robieniu sobie przerw, jeśli pracujesz wiele godzin przy komputerze. Okulista zaleca, by oderwać wzrok na kilka minut od komputera, a w tym czasie skupić wzrok na rzeczach, które znajdują się w oddali, a następnie znowu na tych, które są blisko Ciebie,
- częstym mruganiu, które pomaga nawilżyć oko,
- patrzeć w lewo, prawo, w dół oraz w górę i starać się, by skupiać wzrok jak najdalej. Takie ćwiczenie pozwala rozciągnąć mięśnie.
Warto też pamiętać o dostarczaniu świeżego powietrza. Przyda się to nie tylko oczom, ale i całemu organizmowi. (Więcej porad na ten temat znajdziesz na bloku Centrum Okulistycznego Weiss Klinik https://www.weissklinik.pl/)
Dieta, która leczy oczy
Wpływ na kondycję wzroku ma również to, co spożywasz. Zła dieta jest niekorzystna dla oczu. Co zatem jeść, by zadbać o higienę wzroku?
Okulista podpowiada: by dostarczyć swoim oczom odpowiedniej pielęgnacji, wybieraj produkty, które zawierają w sobie witaminę A (możesz ją znaleźć w marchewce, mango, maśle, brzoskwiniach czy pomidorach albo uzupełnić ją za pomocą suplementów diety), witaminę C (warzywa i owoce to najlepsze źródło tej witaminy – znajdziesz ją np. w truskawkach czy czerwonej papryce) a oraz E (produkty, które zawierają dużo witaminy E to np. ryby takie jak łosoś czy mintaj oraz pestki dyni). Nie wolno też zapominać o minerałach takich jak mangan, cynk, selen oraz miedź, a także o kwasach omega 3, luteinie i antocyjanach.
Umieszczając te rzeczy w swojej diecie, poprawisz kondycję wzroku i unikniesz wystąpienia np. kurzej ślepoty, która objawia się podczas niedoboru witaminy A.
Co jeszcze robić, by dbać o higienę wzroku?
Oczywiście dieta i ćwiczenia to nie jedyne sposoby na dobry wzrok. Istnieje kilka innych ważnych czynników, które odpowiadają za dobre widzenie. Okulista zdradza, na co jeszcze zwracać uwagę:
- zadbaj o to, by dobrze się wysypiać. Niedosypianie oraz męcząca praca może być przyczyną bólu oczu,
- nie zapominaj o noszeniu okularów przeciwsłonecznych. Pamiętaj, by wybrać je najlepiej w salonie optycznym, ponieważ wtedy masz pewność, że na pewno ochronią Twój wzrok przed groźnym promieniowaniem ultrafioletowym,
- unikaj zadymionych miejsc, gdzie możesz być narażony/narażona na szkodliwe pyły oraz dym tytoniowy,
- dostarczaj oczom dużej ilości światła dziennego – to bardzo ważne, bo często pracując w biurze, dominuje sztuczne światło, które powoduje zmęczenie oczu i ospałość,
- pamiętaj o odpowiednim ustawieniu monitora – czy to w pracy, czy w domu. Nie ustawiaj go na tle okna i zapewnij mu od siebie ergonomiczną odległość co najmniej 40 cm,
- dostarczaj swojemu organizmowi właściwą ilość płynów,
- staraj się nie pracować w ciemności czy półmroku,
- regularnie badaj swój wzrok.
Jakie są objawy zmęczonych oczu?
Niewłaściwa higiena wzroku może prowadzić do takich dolegliwości jak:
- zaczerwienienie oczu,
- uczucie „piasku” w oczach,
- swędzenie i pieczenie,
- rozmyty obraz,
- zaburzenia ostrości widzenia.
Pamiętaj, by nie bagatelizować takich objawów. Najlepiej w takich przypadkach zgłosić się do okulisty, który pomoże Ci w leczeniu. Okulista zapewni Ci komfort i jeśli zajdzie taka potrzeba zdiagnozuje choroby i udzieli różnych porad dotyczących właściwej higieny Twojego wzroku. Tylko regularne badania pozwolą Ci zachować zdrowy wzrok na długie lata i zminimalizują ryzyko wystąpienia groźnych chorób oczu takich jak jaskra, zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej (AMD).