Mimo że wada zgryzu to dla wielu osób poważny defekt kosmetyczny, nie wszyscy dotknięci tym problemem decydują się na leczenie ortodontyczne. Przyczyną są najczęściej wysokie koszty aparatu ortodontycznego, ale też uprzedzenia względem wygody jego użytkowania czy obawa przed oszpeceniem. Tymczasem nieleczona wada zgryzu to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim patologia narządu żucia. Korekcja wady jest szczególnie istotna u dzieci, jednak nawet w życiu dorosłym może ona zapobiec powstaniu wielu powikłań. Zanim zrezygnujemy z usług ortodonty, warto zapoznać się z konsekwencjami nieleczonej wady zgryzu.
Uszkodzenia zębów
Wbrew pozorom korekcja wady zgryzu jest wskazana, nawet jeżeli dotyka zębów mlecznych. Nieprawidłowo ustawione mleczaki mogą bowiem uciskać rozwijające się pod nimi zęby stałe, powodując nieprawidłowe ich ustawienie, uszkodzenie struktury, a nawet zupełne zahamowanie ich wzrastania, spowodowane nadmiernym stłoczeniem. Leczenie ortodontyczne w dzieciństwie w pewnych przypadkach zapobiega zniekształceniom twarzoczaszki, takim jak np. cofnięta bródka. Zaniedbanie tej kwestii może doprowadzić do znacznej progresji wady, a w konsekwencji utraty możliwości leczenia przy pomocy aparatu i konieczności poddania się operacji. Niemniej, w przypadku wady zgryzu obecnej u osoby dorosłej również warto skonsultować się ze specjalistą i rozważyć możliwość korekcji. Nieprawidłowe ustawienie zębów przyspiesza bowiem proces ich ścierania i sprzyja kruszeniu szkliwa. Nachodzące na siebie zęby utrudniają dokładne szczotkowanie, w konsekwencji czego szybciej rozwija się próchnica i odkłada się więcej kamienia nazębnego. Należy pamiętać, ze stan zapalny w jamie ustnej, spowodowany nieodpowiednia higieną może prowadzić do powikłań ogólnoustrojowych, takich jak infekcje zatok, zapalenie gardła i migdałków czy zapalenie wsierdzia.
Wady wymowy
Ustawienie zębów odgrywa również rolę w artykułowaniu dźwięków. Nieprawidłowe ustawienie zgryzu u dzieci może powodować powstanie wad wymowy, np. seplenienia. W takim wypadku zazwyczaj konieczne jest połączenie leczenia ortodontycznego oraz logopedycznego. Zaniedbanie wady wymowy prowadzi do jej utrwalenia, a to często jest przyczyną utrudnienia kontaktów z ludźmi i wycofania społecznego w przyszłości.
Choroby przewodu pokarmowego
Obecność wady zgryzu bardzo często wiąże się z nieprawidłowym kontaktem pomiędzy powierzchną żucia zębów szczęki i żuchwy. Konsekwencją mogą być problemy z żuciem i gryzieniem. Niedokładne rozdrabnianie pokarmu utrudnia proces trawienia, a w konsekwencji może prowadzić do chorób układu pokarmowego. Duże cząstki pokarmu dłużej zalegają w żołądku, a to powoduje nadmierne wydzielanie kwasu solnego. Efektem może być nasilenie objawów u osób z chorobą refluksową żołądka (uczucie pieczenia, zwane „zgagą”) oraz rozwój zapalenia błony śluzowej żołądka i choroby wrzodowej.
Nie bój się aparatu!
Listę powikłań spowodowanych nieleczoną wadą zgryzu zamykają problemy natury psychologicznej, związane z obniżeniem samooceny i unikaniem kontaktów społecznych. Warto zatem pozbyć się obaw i rozważyć możliwość leczenia ortodontycznego. Na szczęście w dzisiejszych czasach aparat przestał być uważany za defekt, a estetyczne wykonanie sprawia, ze coraz częściej traktowany jest jako modny dodatek. Nie należy też obawiać się niewygód związanych z jego użytkowaniem. Odpowiednia dieta pozwala uniknąć zalegania cząstek pokarmu pomiędzy elementami aparatu, a w przypadku podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej można zastosować preparat Anaftin® Żel, który szybko pokrywa uszkodzoną śluzówkę warstwą ochronną, łagodzi ból i wspomaga gojenie owrzodzenia. Nie w każdym przypadku jest również konieczny aparat stały. Niekiedy do uzyskania oczekiwanego efektu wystarczający jest aparat czasowy, który możemy zakładać jedynie na noc.
Właśnie o czymś takim myślałem. Nawet nie wiedziałem, że ktoś się odważył już coś takiego wyprodukować dzięki za info!
Kto pomoże kiedy lekarze mówią żeście nie da?