Artykuł sponsorowany
Lipa to roślina stosowana w ziołolecznictwie od bardzo dawna, głównie w postaci naparu. Pomaga w przeziębieniu i grypie, gdyż działa napotnie. Ale nie tylko – ma także właściwości uspokajające, działa zbawiennie przy lekkich dolegliwościach trawiennych oraz łagodzi stany zapalne i podrażnienia skóry.
Lipę stosuje się przede wszystkim w formie naparu podczas przeziębienia, grypy, zapalenia gardła, anginie i innych dolegliwościach górnych dróg oddechowych z uwagi na jej napotne działanie. Pomaga jednak także przy innych problemach zdrowotnych.
To roślina, która zawiera dużo prozdrowotnych substancji, z których najważniejsze to flawonoidy , olejki eteryczne oraz związki śluzowe, a także: fitosterole, garbniki, kwasy organiczne, sole mineralne, witaminy C i PP.
Surowcem zielarskim do produkcji herbatek i innych suplementów jest kwiatostan, który jest pozyskiwany z dwóch gatunków rośliny, tj. lipy drobnolistnej i lipy szerokolistnej. Kwiaty zbiera się we wczesnej fazie kwitnienia, a następnie suszy.
Lipa – zastosowanie
Stosowana jest przede wszystkim podczas przeziębienia. Ale nie chodzi tu tylko o napotne właściwości – lipa ma także działanie osłaniające i powlekające z uwagi na zawarte w niej związki śluzowe. Świetnie działa na błonę śluzową gardła, łagodząc kaszel, chrypkę i ból.
Napar z lipy ma nie tylko działanie napotne, ale również moczopędne, więc w trakcie choroby warto nawadniać organizm także innymi płynami.
Napar z lipy jest prosty w przygotowaniu. Do naczynia należy wsypać łyżkę suszonych kwiatów lipy, zalać wrzątkiem i odstawić do zaparzenia na 20 minut. Warto dodać do niego sok malinowy, miód czy cytrynę. Taki napój należy pić trzy razy dziennie.
Oprócz samego naparu warto także stosować suplementy zawierające wyciąg z lipy, tj. tabletki, kapsułki, tabletki do ssania, płyny, krople i syropy. O takich preparatach wspomagających funkcjonowanie dróg oddechowych i gardła można przeczytać na stronie: http://pelafen.pl/.
Lipa nie tylko na przeziębienie
Lipa wykazuje także działanie tonizujące, łagodnie uspokajające, zatem może być stosowana w stanach nadmiernego napięcia nerwowego i przy nadmiernej pobudliwości. Poza tym ułatwia zasypianie, zatem będzie pomocna przy kłopotach ze snem. Można ją pić albo dodać napar do kąpieli.