Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Lekkoatletyka a odchudzanie

Lekkoatletyka

Nie pozostaje tajemnicą, że regularny wysiłek fizyczny, racjonalne rozplanowanie treningu, bieganie czy wykonywanie ćwiczeń w domowych warunkach, poza dobroczynnym wpływem dla całego organizmu, skutecznie wspomagają spalanie tłuszczu. Sport to zdecydowanie najlepsze i w pełni bezpieczne odchudzanie, pozwalające przy tym zbudować masę mięśniową, efektywnie modelując sylwetkę. Dotychczasowe osiągnięcia sportowe nie mają tutaj znaczenia – wystarczy doza energii i motywacji, by rozpocząć trening. Świetnym wyborem okaże się lekkoatletyka. Bieganie na długich lub krótkich dystansach, lekkoatletyczny trening interwały to idealne formy aktywności pozwalające zredukować masę ciała. Do startu nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, jedynie obuwie, które zapewni nam odpowiednią przyczepność, a tym samym bezpieczeństwo i minimalizację ryzyka urazów. Warto pamiętać, że trening lekkoatletyczny może okazać się na początku dużym obciążeniem dla organizmu. Warto więc pamiętać o uzupełnianiu węglowodanów i białka, w czym pomogą soki owocowe czy napój izotoniczny.

Lekkoatletyka a odchudzanie – jak dobrać trening do swoich możliwości

Niemal każda aktywność fizyczna wykazuje pozytywny wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej. Nie każdy rodzaj treningu pozwala jednak na jednoczesne efektywne modelowanie sylwetki. Świetnym wyborem okaże się trening lekkoatletyczny lub gimnastyka. Biegi na długich dystansach pozwolą nam sukcesywnie zmniejszyć masę ciała, a jednocześnie poprawić kondycję i wydolność. Należy jednak racjonalnie ocenić swoje możliwości przy wyborze dystansu na początku przygody. Świetnym wyborem przy odchudzaniu okaże się także trening interwałowy.

Trening interwałowy – spalanie tłuszczu w czasie biegu

Trening interwałowy polega na wykonywaniu serii ćwiczeń o dużej intensywności w krótkich cyklach – np. 30-sekundowych, które oddzielają od siebie ćwiczenia o niższej intensywności, nieco dłuższe, pozwalające na obniżenie tętna i nabranie oddechu. To niezwykle skuteczny sposób na spalenie tłuszczu. Jeżeli w pobliży mamy do dyspozycji bieżnię, możemy wybrać program treningowy, w ramach którego 50-metrowe odcinki sprintu oddzielimy elementami truchtu lub marszobiegu na nieco dłuższych dystansach.

Jak zadbać o równowagę organizmu w czasie wysiłku

Lekkoatletyka w Polsce cieszy się dużym powodzeniem, a niemal w każdym mieście możemy znaleźć klub lekkoatletyczny, który umożliwi trenowanie pod okiem fachowca. Zarazem nie potrzebujemy wiele, by rozpocząc trening na własną rękę. Trzeba to jednak zaplanować z głową, mając świadomość ograniczeń naszego organizmu. Niezależnie od wybranego wariantu treningu lekkoatletycznego musimy pamiętać o właściwym nawadnianiu organizmu, kluczowej regeneracji i rozciąganiu mięśni po treningu, co pozwoli nam wyeliminować ich zakwaszenie. Świetnym rozwiązaniem będzie uzupełnianie elektrolitów w płynie, np. w formie napojów izotonicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lekkoatletyka a odchudzanie

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0