Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Korony zębowe – trwała odbudowa zniszczonych zębów

dentysta

Korony zębowe pomagają trwale odbudować mocno zniszczoną część zęba, przywracając jego funkcję i odbudowując pełny uśmiech. Korona zęba potocznie nazywana „koronką” spełnia również funkcję estetyczną wypełniając przerwę po ubytku części lub całości zęba. Korona w przeciwieństwie do protezy jest na stałe przymocowana do pozostałej części naturalnego zęba lub do wszczepionego wcześniej implantu zębowego.

Kiedy stosuje się korony protetyczne?

Tego rodzaju uzupełnienia protetyczne zalecane są w przypadku gdy pacjent posiada bardzo mocno zniszczone zęby w wyniku leczenia kanałowego, choroby lub zdarzenia losowego. Jeśli uszkodzenia zęba są bardzo rozległe, użycie popularnych wypełnień nie przyniesie oczekiwanego efektu ze względu na zbyt niską wytrzymałość używanych materiałów, które podczas codziennego użytkowania będą poddawane dużym miejscowym przeciążeniom. Korony zębowe są niezwykle wytrzymałe i stosuje się również w przypadku gdy ząb został w całości usunięty. Wówczas przymocowuje się je do implantu zębowego z wykorzystaniem łącznika.

Rodzaje koron zębowych

Gabinety stomatologiczne oferują bardzo wiele materiałów, z których można wykonać koronę zęba. Każdy materiał użyty do wykonania uzupełnienia protetycznego różni się głównie wytrzymałością na ścieranie i pęknięcia, biozgodnością, ceną oraz tym jak bardzo będzie przypominał naturalny ząb.
Korona metalowa odznacza się dużą wytrzymałością i stosunkowo niską ceną. Jej największą wadą ze względu na użyty materiał jest wygląd oraz możliwość wywołania uczulenia.
Korona akrylowa, kompozytowa jest bardzo popularnym uzupełnieniem tymczasowym. Jej wytrzymałość na ścieranie oraz pęknięcia jest bardzo niska. W przypadku koron akrylowych występuje również duże prawdopodobieństwo zapalenia dziąseł ze względu na o wiele szybsze osadzenie się na ich powierzchni płytki bakteryjnej.
Korona pełnoceramiczna porcelanowa wyróżnia się bardzo dużą wytrzymałością na ścieranie oraz bardzo dobrym wyglądem, do złudzenia przypominającym naturalny ząb. Materiał, z którego wykonane są korony pełnoceramiczne podobnie jak zęby naturalne, cechuje się półprzeźroczystością.

Jak wygląda proces założenia korony zębowej w nowoczesnym gabinecie stomatologicznym?

Koronę zęba można przymocować do naturalnego, wcześniej przygotowanego zęba lub do implantu zębowego. W przypadku gdy chcemy osadzić koronę na naturalnym zębie, należy go wcześniej do tego odpowiednio przygotować. Najważniejsze jest całkowite wyleczenie zęba, tak by po zamocowaniu korony nie dochodziło do kolejnych ognisk zapalnych czy stanów ropnych. Wystającą część wyleczonego zęba szlifuje się delikatnie w tzw. „ścięty stożek”, który pozwali dobrze osadzić koronę.
Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej protetyki 3D oferującej pobieranie cyfrowego skanu uzębienia, możliwe jest wykonanie korony już podczas jednej, krótkiej wizyty u stomatologa. W przypadku tradycyjnych metod pobierany jest wycisk zębów pacjenta, który wymaga dwóch lub trzech kolejnych wizyt w celu naniesienia poprawek. Wykonując koronę zęba w nowoczesnym gabinecie stomatologicznym, skan, projekt oraz sama korona wykonywane są podczas tej samej wizyty. Pozwala to na bardzo dokładne zaprojektowanie nowej części zęba z dokładnością do 25 nanometrów oraz znaczące skrócenie czasu oczekiwania z 7-10 dni do zaledwie kilku godzin. Taka dokładność i szybkość wykonywania odbudów protetycznych nie jest możliwa w przypadku zastosowania tradycyjnych metod.
Gotowa korona zęba wykonana przy użyciu frezarki CAD/CAM CEREC, może być zamocowana na korzeniu lub implancie bez obaw, że nie będzie dopasowana do stykających się z nią zębów.

Jakie są przeciwwskazania do posiadania koron zębowych

Obecny poziom zaawansowania stomatologii i szeroka gama materiałów, z których można wykonać korony zębowe sprawiają, że nie istnieją przeciwwskazania do ich zamocowania. Wszystko jednak zależy od stanu uzębienia oraz jamy ustnej.

Jak dbać o korony zębowe.

Korony zębowe z uwagi na występujący punkt łączenia z naturalnym zębem lub implantem, wymagają dokładniejszego szczotkowania. O ile na samej koronie nie osadza się płytka nazębna to w miejscu łączenia korony z zębem mogą pojawiać się mikroszczeliny. Zalecane jest unikanie szczotkowania poziomymi ruchami miejsc wzdłuż linii łączenia oraz stosowanie szczoteczki miedzyzębowej, która usunie nagromadzoną płytkę z trudnodostępnych miejsc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korony zębowe – trwała odbudowa zniszczonych zębów

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0