Wrażliwa skóra dziecka wymaga od rodzica odpowiedniej pielęgnacji i wiedzy o potencjalnych konsekwencjach poparzeń słonecznych. Zapobieganie podrażnieniom skóry maluszka nie tylko zaoszczędzi mu bólu i dyskomfortu, ale i zmniejszy ryzyko zachorowania na choroby skóry w przyszłości.
Dlaczego trzeba chronić dzieci przed słońcem
Skóra małych dzieci jest szczególnie podatna na działanie promieni słonecznych. Delikatny i ulegający podrażnieniom naskórek, nie stanowi jeszcze dobrej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Doświadczenie poparzenia słonecznego w dzieciństwie znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór skóry w przyszłości, dlatego tak ważna jest właściwa pielęgnacja skóry od najmłodszych lat.
Najważniejsze zasady skutecznej pielęgnacji
Rodzice powinni mieć świadomość, że ich pociechy do trzeciego roku życia są szczególnie narażone na niekorzystne działanie promieni UV, dlatego bezwzględnie należy unikać ekspozycji małego ciałka na słońce. Wobec starszych dzieci wymagania są mniej restrykcyjne, jednak trzeba pamiętać o podstawowych zasadach:
1. Unikanie długotrwałego przebywania na słońcu
Po wodnych kąpielach musimy zapewnić dziecku odpoczynek w cieniu. Idąc na plażę koniecznie trzeba się zaopatrzyć w parasol, który da dziecku chwilę wytchnienia od słońca.
2. Odpowiedni ubiór
Wychodząc z domu w słoneczny dzień pamiętajmy o przewiewnym ubraniu dla dziecka. Zalecane są także okulary przeciwsłoneczne dla dzieci, które chronią przed uszkodzeniem wzroku. Pamiętać trzeba także o okryciu głowy, aby zminimalizować ryzyko udaru.
3. Stosowanie kremów z filtrem
Dla skóry maluszka odpowiednie będą preparaty przeciwsłoneczne z filtrami mineralnymi, ponieważ minimalizują ryzyko uczulenia.
4. Odpowiednie nawodnienie organizmu
W czasie upałów zarówno dzieci, jak i dorośli potrzebują przyjmowania większej ilości płynów.
Co zrobić, jeśli już dojdzie do oparzenia słonecznego?
Zabawa na świeżym powietrzu jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka, jednak podczas upałów może przynieść przykre konsekwencje. Niestosowanie się do powyższych zasad doprowadzić do poparzenia delikatnej skóry maluszka. Jak wówczas postępować?
- chłodne okłady – pamiętać jednak trzeba o owinięciu lodu np. ręcznikiem, żeby nie doprowadzić do odmrożenia,
- okłady z kefiru, mleka lub maślanki,
- preparaty dostępne w aptekach – najlepiej wybrać te, które zawierają wyciąg z aloesu czy panthenol na oparzenia,
- sok z aloesu – sok trzeba wycisnąć na jałowy gazik, a następnie użyć opatrunku na oparzenia,
- konsultacja lekarska – może okazać się konieczna w przypadku silnego zaczerwienienia skóry, któremu towarzyszy gorączka i wymioty.
Rodzice, chcąc uchronić dzieci od szkodliwego działania słońca, powinni stosować preparaty przeznaczone dla delikatnej skóry maluszka. Niezbędny jest także odpowiedni ubiór i nawodnienie w ciepłe dni, aby zminimalizować ryzyko udaru. Działania prewencyjne są niezbędne, aby zaoszczędzić dziecku dyskomfortu i utrzymać dobry stan skóry na całe późniejsze życie.
Więcej o pielęgnacji skóry dzieci przeczytasz na blogu Ziko.pl.