Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Jak bezsenność wpływa na zdrowie?

bezsenność

Problemy ze snem dotykają większości z nas. Zmęczony organizm jest nie tylko osłabiony, ale także bardziej podatny na infekcje i nowe choroby. Bezsenność może powodować niebezpieczne zmiany w naszym organizmie, których lepiej jest unikać. Jak poradzić sobie z bezsennością? Co zrobić, jeżeli pojawiły się pierwsze problemy ze snem?

Bezsenność i problemy ze snem

Według badań, u większości z nas występują objawy bezsenności. Niekiedy są one związane z wiekiem, ale także i młodsze osoby mogą mieć problemy z zasypianiem. Zaburzenia snu sprawiają, że nasze samopoczucie pogarsza się z czasem i zachwiany zostaje naturalny tryb dnia. Wszystko to może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.

Badania uzyskane przez grono psychiatrów są ściśle powiązane z danymi, które również mówią o negatywnym wpływie bezsenności na codzienne funkcjonowanie. Problemy ze snem utrudniają wykonywanie standardowych czynności oraz zwiększają niezadowolenie z życia. Zwiększają także ilość przyjmowania leków nasennych oraz wizyt w przychodni [1].

W przypadku zaburzenia snu, pacjenci poddani leczeniu potrafią doskonale scharakteryzować objawy, jakie najczęściej pojawiają się w trakcie dnia, i które często towarzyszą im tygodniami. Warto wspomnieć, że aby mówić o poważnych problemach z bezsennością, stan ten powinien powtarzać się regularnie i nie ustępować przynajmniej przez miesiąc.

Jak rozpoznać bezsenność i zaburzenia snu?

Niekiedy jest to jednak sytuacja przejściowa. Bezsenność może być spowodowana stresującą sytuacją, po której mija bardzo szybko. Należy jednak stale monitorować występujące problemy ze snem i sprawdzić, czy pojawiają się typowe dla tego stanu objawy, które poprzez swoją regularność zwiastują znacznie poważniejszą fazę choroby. Oto najczęściej występujące symptomy:

  • usypianie dopiero o poranku i problemy z koncentracją w czasie dnia,
  • płytki i niespokojny sen, z którego łatwo można się wybudzić,
  • ciągłe uczucie zmęczenia,
  • zmęczenie i rozdrażnienie występujące nawet po odpowiedniej dawce snu.

Sposoby na bezsenność

W przypadku poważnych problemów z bezsennością, konsultacja z lekarzem bywa często nieunikniona. Warto poradzić się specjalisty w kwestii problemów z zasypianiem i wybrać takie metody leczenia, które będą przystępne, proste do zrealizowania i bezpieczne dla zdrowia. Lekarz podpowie, jak poprawić krążenie krwi i co zrobić, aby utrzymać organizm w lepszej kondycji.

Jak poprawić krążenie krwi?

Każdy z nas powinien wiedzieć, że zaburzenia snu wpływają na to, jak poprawić krążenie krwi i tym samym lepiej funkcjonować w czasie dnia. Jest to bowiem ważny proces zachodzący w naszym organizmie, który może wpłynąć także na zmniejszenie problemów ze snem. Aby poprawić przepływ krwi, należy stosować naprzemienny prysznic. Kąpiel raz w zimnej, a raz w ciepłej wodzie, sprawia, że w kilkanaście sekund naczynia krwionośne zostają pobudzone do częstego rozszerzania i zwężania się.

Warto również spożywać posiłki bogate w kwas askorbinowy, czyli znaną nam dobrze witaminę C. To bardzo prosty sposób na uszczelnienie naczyń krwionośnych i wzmocnienie układu krążenia. Witamina C występuje przede wszystkim w cytrusach, natce pietruszki czy truskawkach.

Domowe sposoby na bezsenność

Często pojawiają się w naszym otoczeniu czynniki, które utrudniają nam zasypianie. Warto zadbać o odpowiednie przewietrzenie pomieszczenia, w którym znajduje się nasze łóżko. Należy robić to codziennie, ale trzeba także pamiętać, by nie przebywać w miejscu, w którym może występować przeciąg – na czas wietrzenia lepiej wyjść z pokoju. Przed snem należy wystrzegać się picia napojów, które mogą pobudzać. Dozwolone jest natomiast spożywanie naparów ziołowych, które ułatwiają usypianie. Lawenda może być również stosowana w formie sprayu, który aplikujemy na poduszkę.

Bibliografia:

[1] YS. Bin, NS. Marshall, N. Glozier, The burden of insomnia on individual function and healthcare consumption in Australia. Aust. NZ J. Publ. Heal. 2012; 36: s. 462–468.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak bezsenność wpływa na zdrowie?

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0