Badanie Genodiet to nowoczesna metoda, pozwalająca na oznaczenie profilu żywieniowego danej osoby dzięki analizie genów i ich wzajemnych relacji. Zgodny z własnym DNA sposób odżywiania umożliwia uzyskanie odpowiedniej wagi, uniknięcie rozwoju chorób zależnych od diety, a także zapewnia dobre samopoczucie i dobry stan zdrowia przez długi czas.
Genodiet – dieta na podstawie genów
Badania genetyczne dają bardzo duże możliwości diagnostyczne, lecznicze, ale też profilaktyczne – dzięki nim możliwe jest np. wykrycie predyspozycji do zachorowania na nowotwory złośliwe. Badanie Genodiet to również badanie genetyczne, które poprzez analizę kilkunastu genów i wzajemnych relacji pomiędzy nimi umożliwia określenie indywidualnego profilu metabolicznego pacjenta. Zostało ono opracowane przez specjalistów z włoskich i amerykańskich uniwersytetów, szef projektu to naukowiec światowej sławy Giovanni Scapagnini – prof. medycyny i biochemii klinicznej na Uniwersytecie Molise we Włoszech.
Uzyskanie informacji o własnym profilu metabolicznym pozwala na wprowadzenie odpowiednich zmian do swojego jadłospisu, aby był on zgodny z zapotrzebowaniem naszego organizmu. Badanie Genodiet składa się z trzech modułów – Slim, Sensor i Health. Moduły te wzajemnie się uzupełniają i dotyczą problemów z niedowagą lub nadwagą, ryzyka wystąpienia schorzeń zależnych od diety czy występowania nietolerancji danych składników pokarmowych.
Moduł Slim określa zdolność danego organizmu do metabolizowania węglowodanów, tłuszczów i białek – wiedza na ten temat pozwala tak zmodyfikować dietę, aby znajdowały się w niej odpowiednie ilości tych składników, dzięki czemu możliwe będzie osiągnięcie idealnej masy ciała i utrzymanie jej przez długi czas. Rekomendowana dla wszystkich piramida żywieniowa nie ma zastosowania dla ok. 48% Polaków, których predyspozycje genetyczne wskazują, że udział węglowodanów, tłuszczów i białek w diecie powinno ustalać się indywidualnie.
Moduł Genodiet Sensor wykrywa w naszym materiale genetycznym predyspozycje do nietolerancji laktozy i glutenu oraz nadwrażliwości na kofeinę i sód – jeżeli obecność w DNA wariantów genetycznych prowadzących do rozwoju tych schorzeń zostanie potwierdzona, należy ograniczyć spożywanie szkodliwych składników w celu uniknięcia poważnych komplikacji zdrowotnych w przyszłości.
Moduł Health badania Genodiet polega natomiast na analizie metabolizmu związków bardzo ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, np. homocysteiny, wapnia, witaminy D3 czy kwasu foliowego. Oceniane są także zdolności antyoksydacyjne organizmu – badania wskazują, że ok. 80% polskiej populacji słabo radzi sobie z eliminowaniem wolnych rodników, a to oznacza szybsze procesy starzenia i większe ryzyko rozwoju np. nowotworów złośliwych.
Dieta zgodna z własnym DNA to gwarancja poprawy wyglądu i stanu zdrowia
Ogólne zalecenia żywieniowe mogą nie być odpowiednie dla osób, w przypadku których metabolizm jakiegoś składnika jest nieprawidłowy – dlatego tak ważne są informacje o własnych predyspozycjach, które można uzyskać dzięki badaniu Genodiet – https://zdrowegeny.pl/badania-genetyczne/genodiet-dieta-dna.
Dieta zgodna z własnym DNA to bezpieczny sposób na osiągnięcie i utrzymanie prawidłowej masy ciała przez długi czas. Ponadto, dzięki badaniu Genodiet można również ustalić rodzaj i czas trwania dziennej aktywności fizycznej, najbardziej dla nas odpowiedni – mówi Magdalena Sikora, genetyk portalu zdrowegeny.pl
Dla osób uprawiających sport bardzo ważna jest także wiedza o zdolnościach antyoksydacyjnych organizmu, ponieważ podczas intensywnej aktywności fizycznej powstaje bardzo dużo wolnych rodników. Jeżeli organizm słabo radzi sobie z ich eliminowaniem, konieczne jest dostarczenie mu wraz z dietą odpowiedniej ilości antyoksydantów.
Dieta zgodna z zapotrzebowaniem własnego organizmu pozwala także na uniknięcie wielu poważnych, w dużej mierze zależnych od diety schorzeń (takich jak cukrzyca czy zawał serca), ponadto wzmacnia działanie układu odpornościowego. W przypadku osób już przewlekle chorujących, odpowiednia dieta to bardzo duże wsparcie dla stosowanego leczenia. Badanie Genodiet powinny wykonać również osoby planujące ciążę – wykrywa ono nieprawidłowości w metabolizowaniu kwasu foliowego, który jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju płodu we wczesnym okresie prenatalnym. Wykonanie badania Genodiet dziecku to natomiast dobry sposób na wczesne ukształtowanie u niego prawidłowych nawyków żywieniowych – dzięki temu będzie cieszyło się dobrym stanem zdrowia od najmłodszych lat.
Materiał genetyczny każdej osoby nie zmienia się w ciągu całego życia, dlatego badanie Genodiet wykonywane jest jednorazowo – niezależnie od wieku pacjenta wyniki zawsze pozostaną aktualne – dodaje Magdalena Sikora.