Jedna z najpopularniejszych diet odchudzających ostatnich miesięcy. Opracowała ją dietetyczka dr Lorena Cordaina. Warto zaznaczyć, że nie jest to kuracja dla wegetarian, bowiem głównym składnikiem diety paleo są ryby i mięso.
Nazwa diety pochodzi od skróconego zapisu diety paleolitycznej, co zatem tłumaczy jej pochodzenie – jest to po prostu jadłospis człowieka pierwotnego. Głównym założeniem tej kuracji odchudzającej to jak najbliższe naśladowanie nawyków żywieniowych naszych przodków. Tyczy się to głównie podstawy obecnej piramidy żywieniowej, czyli zbóż. Ludzie pierwotni nie spożywali wcale żadnych produktów zbożowych, a jedynie to co udało im się upolować, czyli głównie dziczyznę i ryby. Z jadłospisu należy również usunąć wszelki nabiał oraz sól i cukier.
Dieta paleo menu
W menu diety paleo znajdziemy zatem przede wszystkim:
- owoce
- warzywa
- mięso
- ryby
- zioła
- naturalne tłuszcze
- orzechy
- miód
Brak tu miejsca na:
- rafinowany cukier
- zboża
- ziemniaki
- rośliny strączkowe
- nabiał
Od razu warto zaznaczyć, że ciężko będzie w obecnych czasach odtworzyć dietę paleo, zwłaszcza, że otacza nas szpikowane antybiotykami mięso i modyfikowane genetycznie rośliny.
Opinie o diecie paleo
To jedna z nielicznych diet tak dobrze ocenianych przez specjalistów i dietetyków. Co prawda za paleo stoją tysiące lat nauki. Ciężko nazwać ją również dietą, gdyż nie jest to typowa kuracja odchudzająca. To bardziej styl życia oparty o zasady pierwotnego człowieka. Nie doświadczymy tu zatem jakichkolwiek ograniczeń co do ilości i częstotliwości posiłków. Dieta paleo skupia się bardziej na jakości spożywanego jedzenia.
Zaletą diety paleo jest fakt, że jest to prawidłowy i zdrowy stan dla naszego organizmu. Nasze ciała są po prostu przystosowane do takiego jadłospisu, dzięki czemu zauważyć można polepszenie stanu zdrowia oraz spadek nadmiarowej wagi ciała. Zupełnie inne efekty uzyskają sportowcy oraz osoby uprawiające kulturystykę, powinni oni zauważyć znaczne wzrosty tkanki mięśniowej, za sprawą wysokiego udziału białka w diecie.
Wielu może poczuć więcej energii, bowiem dieta paleo obfituje w wysoko odżywcze składniki, które nie powodują odkładania się tłuszczu. Również alergicy poczują się lepiej gdyż dieta zakłada eliminację alergenów w postaci glutenu oraz produktów mlecznych.
Bezpieczeństwo diety paleo
Dla większości z nas menu paleo będzie odpowiednie, a wręcz wskazane. Istnieją jednak nieliczne przeciwwskazania do stosowania tej diety:
- osoby przyjmujące leki cukrzycowe lub obniżające ciśnienie powinny się skonsultować z lekarzem przed rozpoczęciem kuracji odchudzającej. Może się okazać, że zdrowotny wpływ diety wpłynie na zmniejszenie ilości przyjmowanych leków.
- Osoby cierpiące na choroby nerek
- kobiety w ciąży
- osoby przewlekle chorujące na nerki i wątrobę oraz nowotwory muszą uważać na radykalne zmienianie diety
Jak przejść na paleo?
Przede wszystkim musisz określić dla siebie czas stosowania diety. Warto uprzedzić o tym również rodzinę. Przekonaj ich, że warto spróbować czegoś nowego, zdrowego. Opracuj plan radzenia sobie z pokusą podjadania. Przygotuj przekąski zgodne z założeniami diety paleo. Zacznij ograniczać cukier i zboża – to dobry pomysł na rozpoczęcie kuracji. Obserwuj przy tym swoje ciało, możesz także wykonać no badania krwi po ustalonym czasie diety i sprawdzić jak zmieniły się wyniki.
Przepisy diety paleo
Mamy tutaj do wyboru niezliczone ilości różnych przepisów. Mogą to być np.:
- sałatki owocowe lub warzywne
- chude mięso pod różnymi postaciami
- zupa jarzynowa
- grillowane ryby
- suszone owoce
- jako przekąski warto sięgnąć po surowe warzywa jak seler naciowy czy marchewka
- grzyby smażone z cebulką na oliwie
- pijmy wodę, herbatę i kawę bez cukru
Widac zatem, że dieta paleo nie narzuca zbyt wielu ograniczeń. Mamy dowolność w sposobie przygotowywania posiłków, byle tylko spełniały założenia programu żywieniowego.
Dieta paleo to jedna z najfajniejszych diet. Stosuję ją nieprzerwanie od 5 lat i czuję się dobrze. Polecam bardzo.