Choroba zwyrodnieniowa objawia się przede wszystkim bólem i ograniczeniem ruchomości stawów. Problem rozpoczyna się od uszkodzenia chrząstki i może doprowadzić nawet do kalectwa. Jakie są przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawów? Jak przebiega leczenie?
Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawów?
Choroba zwyrodnieniowa stawów jest chorobą przewlekłą i nieodwracalną. Nie ma jednoznacznej definicji tej choroby, jednak specjaliści są zgodni, iż powodem dolegliwości jest brak równowagi między odbudową a niszczeniem w obrębie chrząstki stawowej. Czynnikami, które sprzyjają zwyrodnieniu stawów, są: obniżenie jakości elementów budujących staw oraz nadmierne przeciążenie stawu, Jeśli do tego dojdzie, przyczyny powstałe w następstwie można podzielić na te, na które mamy wpływ oraz te, które nie są od nas zależne. Specjaliści dzielą chorobę zwyrodnieniową stawów na dwie formy:
- pierwotną (idiopatyczną), której przyczyna nie jest do końca jasna, prawdopodobieństwo jej wystąpienia wrasta wraz z wiekiem.
- Wtórną, która ma konkretną przyczynę – może to być uszkodzenie mechaniczne stawu, nieprawidłowości w jego budowie, choroby przewlekłe, inne choroby stawów np. RZS czy choroby ogólnoustrojowe np. cukrzyca.
Objawy zwyrodnienia stawów
Przyjmuje się, iż pierwsze symptomy osteoporozy występują między 40. a 60. rokiem życia, jednak coraz częściej można zauważyć je u ludzi dużo młodszych. Niepokojące są wszelkiego rodzaju trzaski, strzykania, zgrzytania w stawach, jak i silny ból przy obciążeniu, np. w trakcie wchodzenia po schodach, w czasie stania, wstawaniu z krzesła. Jednak uszkodzenie chrząstki nie zawsze związane jest z dolegliwościami (np. wielu sportowców nie doznaje bólu), dlatego rozpoznanie zwyrodnienia stawów bywa diagnozowane za późno. Charakterystyczne w przypadku choroby zwyrodnienia stawów jest to, że na początku objawy pojawiają się jedynie w trakcie ruchu (ból stawowy, sztywność startowa), kolejno występują także w spoczynku i w nocy oraz dotyczą one jednego bądź kilku stawów, choć zdarza się ból wielostawowy.
Choroba zwyrodnieniowa stawów – jak ją leczyć?
Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów przebiega wielotorowo i jest zależne od stopnia zaawansowania choroby. Można wyróżnić:
- Leczenie niefarmakologiczne zwyrodnienia stawów – spowalnia degradację chrząstki stawowej, jak i pozwala w znacznym stopniu zredukować objawy choroby i liczbę zażywanych leków. Obejmuje takie składowe jak: utrzymanie prawidłowej masy ciała, fizjoterapie, termoterapię, odciążenie stawu przez wkładki ortopedyczne i ortezy, unieruchomienie w przypadku znacznego zaostrzenia choroby, czy stosowanie rozwiązań architektonicznych i urządzeń umożliwiających odciążyć stawy w codziennym życiu.
Leczenie farmakologiczne – jego głównym celem jest walka z bólem. Lekiem doustnym pierwszego wyboru, w przypadku łagodnego lub umiarkowanego bólu, jest paracetamol, który wykazuje słabsze działanie od NLPZ. Pomocne mogą być również żele, kremy i maści, takie jak np. olfen żel. Gdy stosowanie paracetamolu nie przynosi pożądanych efektów bądź chory jest w okresie zaostrzenia choroby, do leczenia wdraża się niesteroidowe leki przeciwzapalne.