Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Suplementacja z wykorzystaniem witaminy K2 – działanie i dawkowanie

suplementy

Witamina K pozostaje w cieniu swoich popularnych koleżanek, witamin z grupy B czy witaminy D. Jej obecność w naszej diecie jest raczej ograniczona, przez co nie zwracamy dostatecznej uwagi na jej braki. Niedobory witaminy K prowadzą jednak do wielu schorzeń i nieprzyjemnych dolegliwości, więc suplementacja K2 MK7 może stać się bardzo dobrą profilaktyką. Oto kilka faktów, które warto znać, by prowadzić zdrowy tryb życia.

Fakty o witaminie K2

Pierwotnie działanie witaminy K2 zostało przypisane do procesów krzepliwości krwi w pierwszej połowie XX w. Testowano jej obecność na drobiu, któremu podawano paszę bez dodatków roślinnych, a następnie dodając szpinak, pomidory i lucernę. W pierwszym przypadku zanotowano krwawe wylewy pod skórką, a w drugim problem zniknął. Witamina K2 jest przekształconą formą witaminy K1, która szeroko występuje w produktach roślinnych (szczególnie warzywach). Witaminę K2 MK7 można uzyskać w procesie fermentacji ciecierzycy.

Właściwości witaminy K2 znane są dziś już bardziej szczegółowo. Wiadomo, że bierze ona udział w istotnych procesach naszego organizmu. Ma ważny wpływ na krzepliwość krwi, jest składnikiem budulcowym kości i naczyń krwionośnych. Na braki witaminy K2 narażone są szczególnie noworodki – deficyt tego mikroskładnika może prowadzić do krwotoków i innych poważnych powikłań.

k2

Kupisz na Sklep.kenayag.com.pl/272-witamina-k2-mena-q7-z-ciecierzycy-30-kapsulek.html

Witamina K2 występuje często w połączeniu z witaminą D. Ma to swoje uzasadnienie naukowe. Jest to bowiem składnik, który reguluje poziom wapnia w organizmie. Witamina K2 jest inhibitorem procesów wbudowywania wapnia w strukturę kości (jednocześnie pozwala uniknąć odkładania się wapnia w naczyniach wieńcowych). Suplement witamina K2 MK7 jest zatem bardzo dobrą propozycją dla osób starszych, którym z racji wieku grozi osteoporoza. Jest to także ceniony mikroskładnik w diecie sportowców i osób narażonych na częste kontuzje.

Występowanie witaminy K2

Choć najłatwiej sięgnąć po gotowy produkt w formie tabletek, witaminę K2 można dostarczać do swojego organizmu w odpowiednich proporcjach jeśli stosujemy świadomą, zrównoważoną dietę. Wielkim źródłem witaminy K2 jest soja oraz gęsia wątroba. Jej odpowiednią ilość znajdziemy też w żółtku jaj. Niedobory witaminy K2 to przypadki bardzo nieliczne, ale za to dosyć dotkliwe. Flagowym przykładem jest osteoporoza i przewlekłe choroby wieńcowe. Braki w witaminie K2 przekładają się na gorszy stan uzębienia (szkliwo). Witaminę K2 MK7 trudno przedawkować, nasz organizm dosyć dobrze ją toleruje. Dawki witaminy K2 to według ogólnych zaleceń 75 mikrogramów na dobę. U mężczyzn wymagana jest wyższa dawka niż u kobiet. Zaleca się preparaty z witaminą K2 MK7 w trakcie miesiączkowania i odchudzania, bo wówczas mogą wystąpić wahania w krzepliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Suplementacja z wykorzystaniem witaminy K2 – działanie i dawkowanie

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0