Chyba większości z nas zdarzyło się poczuć ostry, przeszywający i przenikliwy ból w okolicach pleców, który promieniował w kierunku tylnej części nogi. I większość z nas wie przez to, czym jest rwa kulszowa.
Rwa kulszowa to dolegliwość kręgosłupa, która atakuje chorego znienacka i dosłownie unieruchamia go. A mówiąc językiem medycznym – rwa kulszowa to nic innego, jak zapalenie największego nerwu w organizmie, czyli nerwu kulszowego. Może mieć to charakter jedno- lub dwustronny, a podczas tego drugiego chory odczuwa bóle krzyża najbardziej intensywne i promieniujące aż pod kolano. Nasilenie dolegliwości bólowych uzależnione jest od miejsca uszkodzenia nerwu i stopnia ucisku.
Rwa kulszowa objawy
Diagnoza przyczyn rwy kulszowej bywa niejednoznaczna i trudna. Do chorób mogących być przyczyną zapalenia nerwu kulszowego może być m.in.: wypuklina krążka międzykręgowego lub stenoza kanału kręgowego. Wynika z tego, że rwa kulszowa może być też powiązana z poważnym problemem, jakim jest dyskopatia kręgosłupa, przez co niejednokrotnie chory odczuwa ból kręgosłupa lędźwiowego, czy też drętwienie i zmęczenie nóg nawet po krótkim i delikatnym wysiłku. A jeśli zostało zdiagnozowane także osłabienie mięśni lub odruchów, oznacza to, że uszkodzenia mogą mieć znacznie poważniejszy charakter.
Diagnostyka w przypadku rwy kulszowej po części pokrywa się z badaniami wykonywanymi przy zwyrodnieniu kręgosłupa czy też innymi chorobami atakującymi kręgosłup ostrym bólem. Duże znaczenie ma w tym przypadku doświadczenie ortopedy czy chirurga, który musi przeprowadzić dokładny wywiad lekarski dotyczący przebytych urazów, nadmiernego wysiłku, przeciążeń, a także intensywności bólu i jego lokalizacji. Pozwala to wykluczyć poważne choroby nowotworowe i skupić się na najczęstszych przyczynach rwy, czyli dyskopatii, naciągnięciu mięśni lub urazach.
Badaniem najczęściej wykorzystywanym przy diagnozowaniu rwy kulszowej jest zdjęcie rentgenowskie. Pozwala ono ocenić, czy bóle pleców wynikają z urazów, złamań lub przemieszczeń. Innymi badaniami są: tomografia komputerowa, tomografia z kontrastem albo najnowocześniejsze i najczulsze badanie – rezonans magnetyczny.
Leczenie rwy kulszowej
Rwa kulszowa to przypadłość, która w wielu wypadkach mija samoistnie. Niestety w niektórych przypadkach konieczna jest specjalistyczna terapia – od farmakologii po medycynę alternatywną. Bardzo ważna jest także odpowiednia, dobrze zaplanowana i prowadzona przez specjalistów rehabilitacja kręgosłupa. Nie należy jej przerywać od razu po trafionej diagnozie, zaleczeniu objawów i uśmierzeniu bólu, by objawy nie wróciły. Z pewnością należy też przyjrzeć się swojemu trybowi życia i zmienić go tak, by kręgosłup przestał być traktowany po macoszemu. Zadbajmy o profilaktykę, ruch, badania kontrolne i zdrową dietę, by kręgosłup służył nam przez całe życia bez przykrych dolegliwości.