Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

5 najczęstszych przesłanek, że powinieneś udać się do ortopedy

lekarz

Kto z nas lubi chodzić po lekarzach? Niestety, nieraz jest to konieczne. Pomimo kolejek i dusznych poczekalni, decydujemy się na wizytę u specjalisty. Jakie dolegliwości powinny skłonić nas do odwiedzenia ortopedy?

Czym zajmuje się lekarz ortopeda?

Specjalista ortopeda diagnozuje i leczy wady i urazy narządów ruchu. Najczęściej kojarzy się nam z wadami postawy i ze składaniem złamanej kości przed założeniem gipsu. Okazuje się jednak, że ortopeda obejmuje swoim działaniem nie tylko układ kostny (z wyjątkiem kości czaszki), ale również wiązadłowo-stawowy i mięśniowy (oraz nerwy i naczynia z nim związane).

Kiedy należy udać się do ortopedy?

Po pierwsze – jeśli doznamy urazu mechanicznego, skutkującego bólem, podczas próby poruszania, czy zmiany położenia. Na przykład: zwichnięcie stawu, skręcenie kostki, czy złamanie. Może okazać się wówczas konieczne unieruchomienie kończyny lub wręcz szybka interwencja chirurgiczna.

Po drugie – kiedy odczuwany ból ze strony kręgosłupa oraz mrowienie rąk lub nóg przy ułożeniu ciała w pewnych pozycjach. Może to świadczyć o zwyrodnieniu kręgosłupa, dyskopatii, przepuklinie dyskowej itp. Konieczna jest wówczas rehabilitacja lub fizjoterapia, a nieraz operacja chirurgiczna.

Po trzecie – kiedy doskwierają nam bóle stawów, ścięgien oraz mięśni, ponieważ mogą świadczyć o toczącym się procesie zapalnym.

Po czwarte – w przypadku, kiedy obserwujemy problemy z ruchomością stawów, trzeszczenie w stawach, obrzęki i bóle rozruchowe, które mogą być wynikiem postępującego procesu chorobowego.

Po piąte – jeśli zauważamy wszelkie wady postawy (skolioza, lordoza, kifoza, płaskostopie, kolana koślawe i szpotawe), ponieważ można je skutecznie korygować pod okiem specjalisty.

Profilaktyka

Każdy noworodek powinien zostać przebadany przez lekarza ortopedę. Pozwala to wykryć wszelkie wady wrodzone układu szkieletowego oraz dysplazję stawu biodrowego. Zastosowanie odpowiednich działań we wczesnym okresie życia może skutecznie je skorygować. Dzieci w wieku szkolnym również powinny być okresowo badane przez ortopedę, aby wykryć ewentualne wady postawy. Osoby w starszym wieku często chorują z kolei na osteoporozę. Warto więc raz na dwa – trzy lata odwiedzać specjalistę, w celu przeprowadzenia diagnozy i ewentualnie wdrożeniu leczenia. Wybór dobrego specjalisty nie jest łatwy. Warto odwiedzić stronę tourmedica.pl, na której można znaleźć szeroki wybór doświadczonych, cieszących się dobrą opinią ortopedów.

Po zaobserwowaniu jakichkolwiek, niepokojących objawów ze strony kręgosłupa lub narządów ruchu, należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Dzięki fachowej opiece można w krótkim czasie odzyskać sprawność fizyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 najczęstszych przesłanek, że powinieneś udać się do ortopedy

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0