Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Jak wywalczyć odszkodowanie za błąd lekarski?

lekarze

Lekarzom potrafimy zaufać bezgranicznie, powierzając życie swoje i swoich bliskich. Decyzje, jakie podejmują oni niemalże każdego dnia, wyznaczają dalszy bieg wydarzeń, które (niestety) nie zawsze i nie dla wszystkich kończą się pozytywnie. Nieudane operacje, nieprawidłowe diagnozy i różnego rodzaju zaniedbania to źródło cierpień wielu pacjentów, którzy postanawiają dochodzić swoich praw za błędy lekarskie.

Błędy medyczne – dochodzenie odszkodowań

Zdarzenie medyczne (czyli prościej rzecz ujmując błąd medyczny) to między innymi zakażenie, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia czy też śmierć spowodowane leczeniem niezgodnym z aktualną wiedzą w którejś z dziedzin medycyny. Może to więc być błędna diagnoza, która spowodowała zastosowanie niewłaściwego leczenia, dobór nieodpowiednich leków bądź też błąd dokonany podczas zabiegu i operacji. Przypadków niewłaściwych działań lekarzy jest wciąż bardzo wiele, ale poszkodowany pacjent bądź jego bliscy mogą dochodzić odszkodowań za takie błędy.

Wyjść jest kilka: założenie sprawy cywilnej, karnej bądź złożenie wniosku o odszkodowanie za błąd lekarski w Wojewódzkiej Komisji do spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Każda z form działania, której skutkiem ma być otrzymanie zadośćuczynienia, wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. W każdym z powyższych przypadków potrzebujemy reprezentanta, który będzie skutecznie dochodził naszych praw i pomoże nam w uzyskaniu odszkodowania za błędy medyczne.

Gdzie zgłosić się po pomoc w przypadku błędu lekarza?

Po domniemanym błędzie lekarskim najlepszym rozwiązaniem będzie pilny kontakt z dobrą kancelarią prawną. Możemy wtedy wystąpić na drogę sądową albo dociekać swoich praw przed wspomnianą już wyżej komisją. Trzeba jednak dodać, że wypełnienie wniosku nie należy do najłatwiejszych – brak wymaganych danych może sprawić, że komisja w ogóle nie będzie go rozpatrywać. Szacuje się, że z powodu błędów formalnych odrzucany jest nawet co piąty taki wniosek.

Należy pamiętać, że za samo złożenie wniosku jesteśmy zobowiązani złożyć odpowiednią opłatę, jeśli więc chcemy mieć pewność, że konsekwencją naszych starań będzie otrzymanie odpowiedniego odszkodowania, powinniśmy poprosić o pomoc specjalistów z tej dziedziny. Na polskim rynku prawniczym funkcjonuje na szczęście zespół adwokatów i lekarzy, którzy zawodowo i naukowo zajmują się problematyką błędów medycznych (http://www.wokanda-medyczno-prawna.pl). Połączenie sił doświadczonych adwokatów i lekarzy to gwarancja w skutecznym dochodzeniu odszkodowań za błędy lekarskie.

Najczęściej popełniane błędy medyczne

Szacuje się, że zdarzenia niepożądane (bo tak sami lekarze określają popełnione przez siebie błędy medyczne) są już piątą w kolejności przyczyną zgonów w ogóle i zdecydowanie częstszą przyczyną śmierci niż wypadki drogowe czy rak piersi. Ponad 10% pacjentów ma poważne problemy zdrowotne z powodu uchybień i błędnie stawianych diagnoz. W naszych rodzimych realiach do najczęstszych zaniedbań dochodzi podczas porodów – skutki błędnych decyzji i zaniedbań zazwyczaj są ogromnym zagrożeniem dla zdrowia i życia matki oraz dziecka.

Kolejna grupa błędów jest bezpośrednim następstwem niedostatecznej sterylizacji sprzętu medycznego podczas badań czy zabiegów. W tym przypadku skutki odczuwalne są dopiero po upływie pewnego czasu, a ich właściwe rozpoznanie jest kluczowe, ponieważ dolegliwości z pozoru mogą przypominać popularne objawy grypy lub przeziębienia.

Coraz częściej zgłaszane są również zaniedbania w zakresie źle wykonanych zabiegów złożenia kończyn, ale na tym lista się bynajmniej nie kończy: przypadków błędów medycznych jest niestety dużo więcej. Dlatego właśnie konsultacje z doświadczonymi specjalistami dadzą nam najlepszą gwarancję odpowiednio przygotowanej i złożonej dokumentacji, której głównym zadaniem jest uzyskanie dla pacjenta zadośćuczynienia za błąd lekarski – nie wahajmy się więc konsultować z fachowcami, jeśli sytuacja tego wymaga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak wywalczyć odszkodowanie za błąd lekarski?

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0