Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Sposoby na zwalczanie alergii

alergia

Alergia to jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą cierpi wiele ludzi na całym świecie. Przyczyną alergii jest osobista nadwrażliwość na niektóre obce substancje (tzw. alergeny), które u ludzi zdrowych nie wywołują objawów. Alergeny mogą być pochodzenia zwierzęcego (sierść i naskórek, jad owadów, roztocza), roślinnego (pyłki traw i drzew) oraz pokarmowego (białka mleka krowiego, orzechy, cytrusy).

Układ odpornościowy po kontakcie z odpowiednim alergenem uwalnia specyficzne komórki odpowiedzialne za charakterystyczne objawy alergii, które w znaczący sposób utrudniają codzienne funkcjonowanie. Wśród nich może znaleźć się wodnisty katar, kichanie, zatkanie przewodów nosowych, łzawienie i pieczenie oczu, czy świąd skóry.

Kontrola czynników alergizujących

Jedną z najważniejszych zasad w walce z alergią jest unikanie czynników wyzwalających alergię. Jeżeli alergia związana jest z określonym produktem spożywczym, należy tak układać codzienny jadłospis, aby go uniknąć. W tym przypadku powinno się na to zwracać szczególną uwagę i dokładnie czytać skład produktów. Dodatkowo, planując posiłek w restauracji, warto wcześniej poprosić o wykaz alergenów, które mogą znajdować się w pożywieniu. Takie postępowanie pozwala zapobiec groźnym następstwom, wiążącym się ze spożyciem alergenu.

Monitorowanie natężenia alergenów

Alergia na pyłki roślin wymaga u alergików szczególnej ostrożności, zwłaszcza w porach pylenia charakterystycznej dla danego gatunku. W tym przypadku z pomocą przychodzą specjalnie skonfigurowane kalendarze, które ostrzegają przed wzrostem stężenia pyłków w powietrzu. Najwygodniejszym sposobem jest zaopatrzenie się w bezpłatną aplikację mobilną, która zainstalowana w telefonie, powiadamia użytkownika o aktualnej prognozie pylenia. Dzięki temu można w taki sposób zaplanować swój dzień, aby uniknąć nadmiernego narażenia na alergeny zawarte w powietrzu.

Odpowiednie leczenie

Leczenie alergii polega na zwalczaniu objawów, które jej towarzyszą. Wśród nich znajdują się leki obkurczające naczynia krwionośne i zmniejszające nieżyt nosa (ksylometazolina, efedryna), działające przeciwzapalnie glikokortykosteroidy, leki przeciwleukotrienowe, czy leki przeciwhistaminowe. Te ostatnie mają działanie antyalergiczne, hamując działanie histaminy, i są stosowane w większości chorób alergicznych. Istotnym atutem jest to, że można je dostać jako leki na alergię bez recepty. Jednak nie należy zapominać, że w każdym przypadku warto zasięgnąć porady lekarza (lekarz rodzinny, alergolog), który dobierze odpowiednie leczenie.

Odczulanie, czyli sposób na wyleczenie się z alergii

Odczulanie profesjonalnie nazywa się immunoterapią alergenową i jest to jedyny, obecnie dostępny, i trwały sposób na leczenie chorób alergicznych. Polega na podawaniu w formie szczepienia stopniowo zwiększającej się dawki alergenu, aż do momentu, w którym organizm przestanie wyzwalać reakcję obronną przeciw niemu. Taki rodzaj leczenia prowadzi do zmniejszenia wrażliwości organizmu na dany alergen i redukcji lub ustąpienia objawów. Wskazania do leczenia powinien ustalić lekarz specjalista alergolog, po dokonaniu wnikliwej analizy badań dodatkowych (testy skórne, stężenie przeciwciał we krwi) i uwzględnieniu stanu zdrowia pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sposoby na zwalczanie alergii

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0