Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Dietetyczne torty? To możliwe!

Dietetyczne torty

W dobie pogodni za piękną sylwetką coraz więcej osób skupia się na racjonalnym żywieniu i dobieraniu składników odżywczych w takich proporcjach, aby zachować nienaganną sylwetkę. Tort kojarzy się większości z bardzo słodkim deserem, który jest wypełniony kremem, udekorowany owocami lub innymi cukrowymi dekoracjami i wykończony bitą śmietaną. Można jednak nieco złagodzić tę „bombę kaloryczną”. Jedną z najważniejszych kwestii podczas wypieku jest smak tortu. Wiele osób może sądzić, że tort dietetyczny będzie po prostu niedobry. Nic bardziej mylnego! Ze względu na odpowiedni dobór składników i ich proporcji, a także brak wysokokalorycznych składników tort tego typu niejednokrotnie smakuje lepiej niż jego klasyczny odpowiednik! Dlatego warto rozważyć możliwość wypieku lub zakupu dietetycznego tortu.

Tort o obniżonej kaloryczności (light)

Tort o obniżonej kaloryczności wymaga przygotowania biszkoptu i masy, do której zużyte zostanie mniej jajek, cukru oraz innych składników słodzących. Do dietetycznych tortów często wykorzystywane są warzywa. I tak popularnie stosuje się marchewkę, szpinak, buraki i fasolę. Tego typu tort będzie idealny dla cukrzyków. Ponadto dietetyczne torty słodzone są zupełnie inną substancją niż klasyczny biały cukier. Najczęściej wykorzystywana jest do tego stewia lub ksylitom. Tym samym takie torty nie będą mniej słodkie, ale za to zdecydowanie zdrowsze i przypadną do gustu osobom na diecie.

Tort bezglutenowy

Coraz więcej osób odkrywa u siebie nietolerancję glutenu. Jest to substancja, która znajduje się m.in. w mące. Nietolerancja na gluten występuje tylko u 1% społeczeństwa, a objawy alergii są bardzo uciążliwe. Gluten występuje także w innych roślinach, m.in. kukurydzy, ryżu, soi, ale także w mięsach lub różnych produktach – np. pasztetach, parówkach. Przy regulacji jego poziomu bardzo ważna jest dieta. W powszechnej opinii przyjęło się, że produkty bezglutenowe są bardzo drogie. Jednak w przypadku tortów koszty te są niewiele wyższe. Mąkami bezglutenowymi są: mąka gryczana, ryżowa, kukurydziana, ziemniaczana, sojowa i marcepanowa. Mąki bez glutenu są zdecydowanie mniej kleiste, przez to wyrabiane z nich ciasto wymaga większej ilości składników spajających. Jedyną niedogodnością jest fakt, że w wyniku wyrabiania biszkoptu z mąką bezglutenową ma on tendencje do opadania – szczególnie na środku. Jednak u wprawnego cukiernika lub pani domu nie spowoduje to katastrofy. W opadnięty środek można nałożyć większą ilość kremu lub wykorzystać ten fakt i powstałe miejsce dodatkowo zapełnić, np. dżemem. Ze względu na różny stopień nietolerancji glutenu tort warto oprzeć na składnikach w pełni bezpiecznych.

Wegański tort

Branża cukiernicza coraz częściej dostosowuje się również do potrzeb wegan, czyli osób całkowicie wykluczających spożywanie pokarmów pochodzenia zwierzęcego. I tak powstają torty bez zawartości mleka krowiego, jajek, masła i innych podobnych produktów. Są one natomiast zastępowane mlekiem sojowym, mlekiem ryżowym, sodą czy margaryną wegańską. Przygotowywanie wegańskich tortów może przysporzyć jednak nieco problemów – bardzo często pęka w nich biszkopt. Aby się przed tym zabezpieczyć, należy piec ciasto przez dokładnie określony czas i w niezmiennej temperaturze. Najlepiej robić to w tzw. kąpieli wodnej lub dzięki termoobiegowi. Aby biszkopt nie pękał na górze, należy ustawić go poniżej środkowej półki w piekarniku.

Szeroki wybór tortów dla dzieci, dorosłych, a przy tym na wszelkie okazje znajdziesz na stronie internetowej warszawskiej cukierni Camargo pod adresem: http://www.camargo.com.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyczne torty? To możliwe!

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0