Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Czego wymagają pracodawcy od kandydatów do pracy w hotelu?

hotel

Każda osoba starająca się o pracę w hotelu, powinna zdawać sobie sprawę z tego, że rekruter szczegółowo przygląda się informacjom zawartym w CV. Rozmowa kwalifikacyjna służy zweryfikowaniu tego, co napisał potencjalny pracownik, a także jest szansą na poznanie wzajemnych oczekiwań. Umiejętności, znajomość języków obcych, to tylko niektóre kompetencje, które sprawdzane są rzez rekrutera. Czego wymaga pracodawca od kandydatów, starających się o pracę w hotelu? Podpowiadamy.

Czy praca w hotelu jest trudna?

Warto pamiętać o tym, że trudność pracy w hotelu zależy od stanowiska, które obejmujemy. Pierwszym z zawodów, który kojarzy się nam z tą branżą jest recepcjonistka. Zakres jej obowiązków bardzo często zależy od hotelu, w którym pracuje. Zdarza się, że w mniejszych miejscowościach, gdzie gości jest znacznie mniej, recepcjonistka pomaga również w sekcji gastronomicznej, np. roznosząc śniadania. W większych miastach jednak jest to spotykane znacznie rzadziej. W hotelach, które posiadają wiele gwiazdek, każde stanowisko pracy jest rozgraniczone do zawodowych obowiązków i zazwyczaj nie ma mowy o przejęciu innych czynności, wychodzących poza te, spisane na umowie.

Zazwyczaj trudność pracy w hotelu uzależniona jest od kilku aspektów, a jednym z nich jest rodzaj obejmowanego stanowiska.

Praca w hotelu –  czego wymagają pracodawcy?

Wymagania pracodawców różnią się w zależności od specyfiki wykonywanego zawodu oraz standardów hotelu. Sercem miejsca jest recepcja, a więc znacznie więcej kompetencji i kwalifikacji wymaga się od tego zawodu, aniżeli np. w przypadku hotelowej kelnerki, bądź zawodów typowo gastronomicznych.

Recepcjonistka powinna znać przynajmniej jeden język obcy. Tu warto zaznaczyć, że uwaga skupia się główne wokół język angielskiego, ponieważ dogadanie się dzięki niemu z każdym obcokrajowcem niezależnie od narodowości, jest po prostu możliwe. Od wielu kandydatów wymaga się wykształcenia kierunkowego, choć pracodawcy coraz częściej decydują się również na zatrudnienie osób, które nie skończyły szkoły bądź studiów na kierunku turystycznym, bądź hotelarskim. Mile widziane są również osoby, które skończymy administrację bądź zarządzanie. Idealny kandydat na recepcję posiada kilka zalet, które są szczególnie mocno pożądane w tym zawodzie. Po pierwsze, bardzo ważny jest dobry kontakt z drugą osobą. Recepcjoniści są pierwszą i najważniejszą wizytówką danego obiektu i to oni bardzo często robią pierwsze dobre wrażenie. Osoba na tym stanowisku powinna być przede wszystkim otwarta na drugą osobę i wykazywać się szeroko rozwiniętymi umiejętnościami komunikacyjnymi. To właśnie do recepcji kierowane są wszelkie zapytania, uwagi, czy też problemy związane z pobytem gości w hotelu. Recepcjonista powinna umieć ze starannością podejść do zaniepokojonego klienta, na spokojnie wytłumaczyć sytuację oraz być w stanie zaproponować satysfakcjonujące rozwiązanie. Dlatego też w tym zawodzie bardzo liczy się cierpliwość oraz opanowanie, które nie raz może zostać wystawione na próbę. Osoba na tym stanowisku powinna charakteryzować się wysoką kulturą osobistą oraz uprzejmością, niezależnie od tego, w jakiej sytuacji pozostanie postawiona. Ważna jest otwartość na drugą osobę.

Nierzadko recepcje otwarte są przez całą dobę. Dlatego też ogromną zaletą jest wytrzymałość fizyczna, bez której praca w nocy nie mogłaby być możliwa. W niektórych firmach, pracę też należy wykonywać na stojąco, co jest ogromnym obciążaniem dla kręgosłupa i bardzo często wiąże się z problemami z nim związanymi. Prócz umiejętności personalnych, bardzo ważne jest również opanowanie wszelkich urządzeń biurowych, które są podstawą tej pracy. Bardzo często wiąże się to ze znajomością pakietów MS Office, https://www.gowork.pl/praca/hotel;st oraz wszelkich narzędzi, które pozwalają na prawidłowy przebieg pracy.

Hotelowa kelnerka spotka się z całkiem innymi wymaganiami na swoim stanowisku. Tutaj pracodawcy bardzo często wymagają doświadczenia oraz CV, z którego będzie wynikało, że potencjalna kandydatka zna zasady obsługi gości i bardzo szybko odnajdzie się na danym stanowisku. Osoba na tym stanowisku powinna posiadać miłą aparycję oraz ze spokojem podchodzić do każdego hotelowego gościa. W tym przypadku kluczowa jest również znajomość języków obcych, podzielność uwagi oraz komunikatywność.

Czy warto podjąć się pracy w hotelu?

Warto podjąć się pracy w hotelu, jeśli jesteśmy otwarci na nowe osoby oraz nie boimy się wyzwań. Większość stanowisk w hotelach wiąże się z ciągłym kontaktem z gośćmi, a więc  w tej roli zdecydowanie odnajdą się osoby, które są komunikatywne oraz cechuje je otwartość na innych ludzi.

Praca w hotelu może być bardzo ciekawym doświadczeniem, które pozwoli nam na rozwój oraz stworzenie ścieżki zawodowej, pozwalającej na uzyskanie satysfakcjonującego stanowiska. Jeśli chcemy ubiegać się o jakiekolwiek stanowisko w hotelu, warto uprzednio zapoznać się z wymaganiami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czego wymagają pracodawcy od kandydatów do pracy w hotelu?

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0