Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Choroba de Quervaina – czym jest zapalenie pochewki ścięgna nadgarstka?

Choroba de Quervaina

Zespół de Quervaina to schorzenie dotyczące stawów nadgarstka i dłoni. Polega ono na zapaleniu i/lub nadmiernym napięciu mięśni i ścięgien znajdujących się wokół stawów nadgarstka i kciuka. Choroba ta może być bardzo dokuczliwa i utrudniać w wielu codziennych czynnościach. W dzisiejszym artykule zastanowimy się nad przyczynami, objawami i metodami leczenia zapalenia pochewki ścięgna w obrębie nadgarstka.

Choroba de Quervaina – kogo dotyczy i jakie są jego objawy?

Zespół de Quervaina dotyczy głównie osób w wieku średnim i starszym, jednak mogą z nim zmagać się również młodsi ludzie. Schorzenie to częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.

Objawy zespołu de Quervaina to przede wszystkim ból po promieniowej stronie nadgarstka i obrzęk wokół tego stawu jak i u podstawy kciuka oraz tkliwość, a także trudności z ruchami dłoni i palcami. Może dochodzić do utraty siły i zaburzenia zdolności chwytania przedmiotów. Ból może nasilać się podczas wykonywania pewnych ruchów, takich jak np. obracanie klucza w zamku czy też trzymanie młotka podczas pracy fizycznej.

Jakie są przyczyny powstawania zapalenie ścięgien nadgarstka?

Przyczyny powstawania zespołu de Quervaina mogą być różne. Często są one związane z nadmiernym obciążeniem rąk i nadgarstków (częste ruchy kciukiem), np. podczas pracy fizycznej czy też podczas długotrwałego użytkowania komputera. Choroba ta może również wystąpić u osób z chorobami zapalnymi stawów, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów czy też zapalenie ścięgien.

Jak rozpoznać zespół de Quervaina? Test Finkelsteina

Poza różnicowaniem za pomocą badania RTG, aby potwierdzić diagnozę choroby de Quervaina, można wykonać tzw. test von Finkelsteina. Jest to prosty sposób na potwierdzenie obecności choroby. Test polega na zgięciu kciuka, na którym następnie zaginane są pozostałe palce. Pięść jest lekko zaciśnięta z kciukiem wewnątrz. Ta pozycja wyjściowa służy nam do przejścia do następnego kroku jakim jest odchylenie dłoni w stronę łokcia. Jeżeli robiąc to, czujemy ból, prawdopodobnie mamy problem z zapaleniem pochewki ścięgnistej nadgarstka.

Jak się leczy chorobę de Quervaina?

Leczenie zespołu de Quervaina polega przede wszystkim na złagodzeniu objawów i przeciwdziałaniu dalszemu pogorszeniu się stanu. W tym celu stosuje się kortykosteroidy (ostrzyknięcie bolesnego miejsca) oraz zaleca się unikanie nadmiernego obciążenia rąk i nadgarstków. W niektórych przypadkach nosi się również ortezy, które mają za zadanie ograniczać ruchy stawów i zapobiegać dalszemu pogorszeniu się stanu oraz poleca się pacjentom fizykoterapię.

Leczenie operacyjne – na czym polega?

W cięższych przypadkach zespołu de Quervaina może być konieczna interwencja chirurgiczna. Polega ona na uwolnieniu I przedziału prostowników, do czego dochodzi się nacinając pochewkę ścięgnistą i przecinając troczek. W rezultacie dochodzi do uwolnienia i zmniejszenia napięcia mięśni i ścięgien. Operacja ta jest zazwyczaj wykonywana w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i zazwyczaj przynosi dobre rezultaty.

Aby zapobiegać pojawieniu się zespołu de Quervaina, warto dbać o prawidłową postawę ciała podczas pracy przy komputerze czy też innych czynnościach wymagających używania rąk i nadgarstków. Warto również regularnie ćwiczyć mięśnie rąk i nadgarstków oraz unikać nadmiernego ich przeciążenia. W razie pojawienia się objawów zapalenia pochewki nadgarstka należy skonsultować się z lekarzem ortopedą, by wdrożyć odpowiednie leczenie.

Bibliografia do tekstu

  1. https://polecanyortopeda.pl/zespol-de-quervaina-zapalenie-pochewek-sciegien-nadgarstka-objawy-przyczyny-leczenie
  2. https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/reka/zespol-de-quervaina
  3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Zesp%C3%B3%C5%82_de_Quervaina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Choroba de Quervaina – czym jest zapalenie pochewki ścięgna nadgarstka?

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0